13. Silesian Jazz Festival

13. edycja Śląskiego Festiwalu Jazzowego na pewno nie będzie pechowa! Jak co roku Akademia Muzyczna i instytucja Katowice Miasto Ogrodów oddają swoje sceny utalentowanym śląskim jazzmanom i najciekawszym polskim projektom jazzowym. Pojawią się też muzyczni goście z zagranicy. Każdy wieczór od 30 listopada do 2 grudnia będzie spotkaniem z dwoma jazzowymi składami.
image Jun Xiao Quintet, fot. materiały prasowe organizatora

Jako pierwsi w siedzibie Miasta Ogrodów zagrają Grzegorz Nagórski Euphonium Electric Quartet z programem „The Optimist” oraz odwołujący się do międzywojennej tradycji Jazz Band Młynarski & Masecki. Zespół założony przez Jana Młynarskiego (syna niezapomnianego Wojciecha Młynarskiego) oraz znakomitego pianistę Marcina Maseckiego zaprezentuje program z debiutanckiej płyty „Noc w wielkim mieście”. Sobota będzie bardzo światowa za sprawą szwajcarskiego składu Lucia Cadotsch + Tricko oraz chińskiego (co rzadkie) Jun Xiao Quintet. Oba zespoły zagrają w kinoteatrze Riatlo. Na niedzielny finał 2 grudnia, tradycyjnie, wykonane zostaną najlepsze utwory nadesłane na międzynarodowy konkurs na kompozycję jazzową. Potem wystąpią wykładowcy Akademii: Piotr Wojtasik Quintet oraz Jerzy Jarosik Quartet.

 

program:

 

30 listopada, godz. 18.00 | sala koncertowa Miasta Ogrodów
bilety na cały wieczór: 30 zł

 

The Optimist
Grzegorz Nagórski Euphonium Electric Quartet
gość specjalny: Bernard Maseli
Eupfonium, czyli tuba tenorowa, pięknie się nazywa i brzmi, ale czy sprawdza się w jazzie, jeszcze jako wiodący głos kwartetu? Grzegorz Nagórski i jego zespół dowodzą, że tak. „The Optimist”, album z 2017 roku, podobnie jak jego dwie poprzednie, otrzymał nominacje do Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku. To sześć wyjątkowych kompozycji Nagórskiego (grał m.in. z Chickiem Coreą, Rayem Charlesem, Joe Lovano), połączenie ciemnej i matowej odmiany tuby z elektryczną sekcją rytmiczną przywołujące na myśl utwory Duke’a Ellingtona czy Herbiego Hancocka. Jazz-funk, soul i fusion w jednym. Unikatowa propozycja na rynku muzyki improwizowanej.
W Katowicach Euphonium Electric Quartet towarzyszyć będzie Bernard Maseli.

 

Jazz Band Młynarski & Masecki
Noc w wielkim mieście
Nowoczesne aranżacje, ale duch przedwojennej polskiej rewii i jazzu. „Noc w wielkim mieście” to świetne aranżacje Marcina Maseckiego, klimatyczny głos Jana Młynarskiego i swingujący w tamtym stylu i brzmieniu jazz band. Eksperyment, który stał się arcydziełem. To nie tylko zasługa muzyków, ale i wytwórni LADO ABC i jej łódzkiego studia. Aksamitne saksofony brzmią jak milion dolarów. Tuba i ciemny wokal smakują jak dobry bourbon. Doskonałe proporcje między wokalem a fortepianem. Młynarski i Masecki „to najlepsi przewodnicy po przedwojennych lokalach Warszawy, Krakowa, Wilna i Lwowa”.

 

1 grudnia, godz. 18.00 | scena Kinoteatru Rialto
bilety na cały wieczór: 20 zł

 

Lucia Cadotsch + Tricko
O głosie Luci Cadotsch krytycy piszą, że jest wyrafinowany i subtelny. Klasycznie precyzyjny, a jednocześnie „wolny”. Romantycznie melancholijny. Jej debiutancki album „Speak Low”, w którym na nowo zaaranżowała jazzowe standardy (m.in. Billie Holliday czy Niny Simone), zasłużył na pięć gwiazdek Guardiana, uznanie Downbeat Magazine i starych wyjadaczy typu John Fordham czy Dietrich Schlegel. Do starego/nowego projektu Cadotsch zaprosiła dwóch wybitnych muzyków. Trzeba po prostu usłyszeć, co się stanie z jazzem po dodaniu do niego organów Hammonda Kita Donwesa, subtelnej elektroniki i wiolonczeli Lucy Railton i imponującego wokalu Luci Cadotsch.

 

Jun Xiao Quintet
Jun Xiao zaczął grać na gitarze, gdy miał 9 lat. Dekadę później współpracował już z Shanghai Philharmonic Orchestra i Shanghai Theatre Akademia. W 2013 roku został rzecznikiem amerykańskiej marki gitarowej „Corbin”. Jego płyta „Triangular Prism” z 2017 roku otrzymała nominację do Golden Melody Award i główną nagrodę CMA w 2018. Kwintet Jun Xiao to międzynarodowy skład (Richard Bomzer, Silvain Castellano, Marco Garcia i Juan-Camilo Sanchez), przejrzyste i nowoczesne kompozycje, niezwykła improwizacyjna pasja. I ścisły finał Next Generation Jazz Festival.

 

2 grudnia, godz. 17.00 | sala koncertowa Akademii Muzycznej w Katowicach
wstęp wolny

Finał 5. Międzynarodowego konkursu na kompozycję jazzową
gala rozdania nagród & koncert laureatów

 

godz. 18.00 | sala koncertowa Akademii Muzycznej w Katowicach
Finał 5. Międzynarodowego konkursu na kompozycję jazzową
koncerty jurorów
bilety na cały wieczór: 20 zł

To Whom It May Concern – Piotr Wojtasik Quintet
Etno Feeling – Jerzy Jarosik Quartet

 

____________________________________________________________

 

w programie również warsztaty jazzowe z Amandą Monaco (USA)
28 listopada (godz. 14 – 16), 29 listopada (godz. 16 – 18)
Akademia Muzyczna w Katowicach
wstęp wolny

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz