25. Biennale Plakatu Polskiego

Uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej połączone z wręczeniem nagród odbędzie się 15 grudnia w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach.
image fot. materiały organizatora

Komisja w składzie: prof. Tadeusz Grabowski, prof. Michał Kliś, prof. Władysław Pluta, prof. Roman Kalarus, Adam Dutkiewicz, Krzysztof Dydo, dr hab. Dawid Korzekwa wybrała artystów, których plakaty zostały zakwalifikowane do konkursu 25. Biennale Plakatu Polskiego i wystawy pokonkursowej w Galerii BWA.

 

Impreza ta, obchodząca w tym roku swój jubileusz, to kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu prezentującego twórczość artystów uprawiających sztukę plakatu. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach jest najstarszym konkursem w dziedzinie sztuki plakatowej. Jest najważniejszym spotkaniem artystów uprawiających tę formę artystycznej wypowiedzi. Zaistniało w 1965 roku, o rok wyprzedziło Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie i inne międzynarodowe konfrontacje plakatu na świecie. Ranga wystawy spowodowała, że Galeria Sztuki Współczesnej BWA stała się znaczącą instytucją kulturotwórczą. Pokłosiem konkursu jest wystawa, na której prezentowane są prace wybranych twórców. Są wśród nich dzieła zarówno artystów uznanych, jak i najmłodszych, debiutujących. Zgromadzone plakaty cechuje różnorodność tematyczna i warsztatowa.

 

Lista artystów, których prace zakwalifikowane zostały do wystawy, dostępna w załączniku.


jurorzy: prof. Jan Pamuła, prof. Janusz Tylman, prof. Irma Kozina, prof. Grzegorz Hańderek, Mariusz Knorowski

 

nagrody regulaminowe:
Grand Prix ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Złoty Medal – nagroda Marszałka Województwa Śląskiego Wojciech Saługi
Srebrny i Brązowy Medal – nagroda Prezydenta Miasta Katowice Marka Krupy

 

nagrody fundowane:
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Katowice

 

komisarz wystawy: prof. Michał Kliś    Warning: finfo_file(/home/silesia/domains/silesiakultura.pl/public_html/media/attachment/25bpp-lista-zawkalifikowanych-1507794433.pdf): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/vhosts/silesiakultura.wizjanet.pl/silesiakultura.pl/library/Tools/File.php on line 99
  • lista artystówkomentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz