26. Festiwal Muzyka Organowa w Katedrze: Michał Botor

W niedzielę 27 czerwca odbędzie się kolejny koncert organowy w katowickiej archikatedrze, na którym z recitalem dyplomowym wystąpi Michał Botor.

 

26. Festiwal Muzyka Organowa w Katedrze

kierownictwo artystyczne: prof. Julian Gembalski

Michał Botor

recital dyplomowy

program:
Henryk Jan Botor (1960) Toccata

Jehan Alain (1911 – 1940) Postlude pour l’Office de Complies, JA 29

Maurice Durufle (1902 – 1986) Prelude, Adagio et Choral Varie sur le „Veni Creator”, op. 4

 

Michał Botor – organista, pianista. Absolwent Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu dr hab. Anny Góreckiej. Dodatkowo pobierał naukę gry na organach w klasie dr hab. Witolda Zabornego. Obecnie kończy studia w Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie organów prof. dr hab. Juliana Gembalskiego. Koncertuje w kraju i za granicą. Do jego szczególnych zainteresowań należy improwizacja fortepianowa, organowa oraz kompozycja.
Laureat licznych nagród w konkursach, m. in. I nagrody oraz nagrody publiczności w Szkolnym Konkursie Kompozytorskim „Taniec ludowy”, za utwór na fortepian „Oberek” (2008 r.), I nagrody w Szkolnym Konkursie Kompozytorskim na piosenkę z akompaniamentem (2009 r.).
W 2009 roku otrzymał II nagrodę w III Chrzanowskich Spotkaniach Młodych Instrumentalistów im. Janiny Garści oraz I nagrodę w I Edycji Konkursu Młodych Kompozytorów Mijusic im. Janiny Garści
W 2016 roku był laureatem 2 miejsca w Regionalnych Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej we Wrocławiu (organy), a w marcu 2017 roku otrzymał tytuł finalisty w I Międzyuczelnianym Konkursie Improwizacji na instrumentach klawiszowych organizowanego przez Akademię Muzyczną w Katowicach.
W listopadzie 2017 zdobył II miejsce w Konkursie Organistów Archidiecezji Kato-wickiej w Katowicach, a rok później zdobył I miejsce w VI Akademickim Konkursie Organowym im. Romualda Sroczyńskiego w Poznaniu.
Michał Botor zdobył także I nagrodę w II Międzynarodowym Konkursie Improwizacji na Instrumentach Klawiszowych w Katowicach (2019 r.).
Uczestniczył w kursach interpretacji muzyki organowej prowadzonych przez Thierry’ego Escaicha, Dimitrii Baszkirowa, Lorenzo Ghielmi, Davida Titteringtona, Pietera van Dijka, Nigela Allcoata, Gerharda Gnanna, Józefa Serafina, Jarosława Wróblewskiego, Krzysztofa Urbaniaka.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz