29. Festiwal Ars Cameralis 2020 — Utopia

Od dziś do 28 listopada potrwa 29. Festiwal Ars Cameralis. W związku z sytuacją epidemiczną wszystkie wydarzenia w jego ramach zostały przeniesione do sieci.

 

Różnorodność gatunkowa, eklektyczność, interdyscyplinarność to tylko niektóre z mocnych stron Festiwalu Ars Cameralis, który na stałe wpisał się na mapę wydarzeń kulturalnych województwa śląskiego. Od 1992 roku nadrzędną ideą Festiwalu jest prezentowanie najciekawszych zjawisk we współczesnej kulturze. Każdego roku w miastach województwa niepodzielnie królują muzyka, literatura, film, teatr i sztuki wizualne, skutecznie walcząc z listopadową melancholią.

 

Szczegółowy program dostępny jest na stronie festiwalu.

 

Wszystkie wydarzenia festiwalowe będą dostępne wyłącznie online na stronie festiwalu lub na kanale YT.

 

Czy dziś, w tym szczególnym czasie, przywołując pojęcie utopii i próbując je zdefiniować, jesteśmy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jaki przyświeca nam cel?

Czy dziś rodzą się jeszcze utopie? Czy jednak jesteśmy świadkami umierania starych idei, które powstawały w umysłach filozofów, były marzeniami artystów o lepszym świecie, dającymi impuls do działania?

Czy wciąż jesteśmy w stanie myśleć o lepszym świecie, w którym pojęcia dobra, zła, równości, sprawiedliwości, miłości są jasno dookreślone i opierają się na klasycznych pojęciach, kanonach wypracowanych w przeszłości?

Czy jednak świat, który nadciąga będzie stworzony na podstawie algorytmów, a miejsce mędrców pochylonych nad zadrukowanym papierem zajmą naukowcy w sterylnych laboratoriach, pracujący nad nowymi technologiami?

Czy znane nam zbiory myśli, sentencji, zawiłych filozoficznych konstrukcji zostaną zastąpione przez schematy i modele, a świat zdominują nowe aplikacje? Zaś świat sztuki wypełnią dźwięki i obrazy, wytworzone przez sztuczną inteligencję i twórców start-upów?

Czy zmienimy nasze życie, jeśli odrzucimy otaczający nas świat i cały skomplikowany wszechświat? Czy zmienimy nasze życie, jeśli wizję tajemniczej wyspy, nieznanego kontynentu zamienimy na apartament z widokiem i hotel all-inclusive?

Czy dziś utopia nadal jest próbą kształtowania człowieka? Wizją idealnej jednostki i idealnego świata, której impuls dał Platon, a którą później rozwinął Tomasz Morus, dając początek myśleniu o szczęśliwym miejscu, ukrytym gdzieś na tajemniczym morzu?

Czy ów teoretyczny ład będzie jednak mógł przekroczyć progi naszej chropowatej rzeczywistości, a wizja będąca wyrazem niezadowolenia z teraźniejszości zaprowadzi nas do u-topii — nie-miejsca, do eu-topii — szczęśliwego miejsca?

Czy utopię zastąpi jednak dystopia?

Czy może powinniśmy myśleć o wizji świata, którą zaproponowali Herbert George Wells, George Orwell czy Stanisław Lem? Wizji rozwiniętej również przez twórców filmowych: robotów zniewalających ludzi z Matrixa, wojny totalnej rodem z Mad Maxa, wizji zbliżających się kosmitów, inteligentnych małp czy też śmiertelnych wirusów? Czy właśnie te obrazy staną się naszą nową wizją przyszłości?

Marek Zieliński — dyrektor Instytucji Kultury Ars Cameralis

 

 


Ars Cameralis Silesiae Superioris jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz