29. Festiwal Ars Cameralis 2020 — Utopia: Caterina Barbieri & Ruben Spini

Koncert audiowizualny w ramach projektu Więcej światła!, podczas którego znakomici włoscy artyści stworzą niezwykłą dźwiękowo-wizualną symbiozę.

grafika: Łukasz Dziedzic

 

Na procesy ludzkiej percepcji i pamięci często wpływają odmienne stany świadomości, osiągane dzięki muzyce i obrazom. W projekcie Time-blind Caterina Barbieri i Ruben Spini tworzą niezwykłą dźwiękowo-wizualną symbiozę. Niesamowite, wykreowane przez Spiniego pejzaże zapierają dech w piersiach. Wrażenie zostaje uzupełnione i wzmocnione przez zawiłe muzyczne manewry Barbieri. Przy pomocy modułowych instrumentów kompozytorka, w charakterystycznej dla siebie konfiguracji, kreuje zjawiskowe, hipnotyzujące utwory. Używając naukowych technik sekwencjonowania, Barbieri zaklina rzeczywistość i wyczarowuje głębokie, elektroakustyczne panoramy.

 

Intensywne oświetlenie, mgła, zdjęcia z kosmosu oraz inne enigmatyczne obrazy tworzone przez Spiniego przedstawiają jałowy świat, który wydaje się niemal wrogi życiu. Ten nieubłagany, surowy krajobraz równocześnie przenika się ze sferyczną i subtelną, ambientową muzyką Barbieri. Zderzenie tych płaszczyzn jest niezwykłym doświadczeniem, nieporównywalnym z niczym innym — poczuć, usłyszeć i zobaczyć na żywo, jak artystka opanowuje swoje monofoniczne instrumenty porośnięte dżunglą kabli, wykorzystując je do tworzenia piosenek o klasycznej strukturze, równocześnie kreując nową i tak wciągającą rzeczywistość dźwiękową.

 

 

Koncert będzie dostępny na stronie festiwalu lub na kanale YT.

 

 

 

Szczegółowy program 29. Festiwalu Ars Cameralis 2020 dostępny jest na stronie festiwalu.

 

 

 

 


Ars Cameralis Silesiae Superioris jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz