3. Festiwal Nowej Scenografii. Mitologie Industrialnej Przestrzeni

Filmy, spektakle i instalacje realizowane w przestrzeniach teatralnych i miejskich, spotkania z wybitnymi postaciami sztuki, klasy mistrzowskie dla młodych twórców oraz wycieczki śladami realizacji filmowych – to tylko niewielka cześć programu trzeciego Festiwalu Nowej Scenografii łączącego najlepsze cechy festiwalu sztuki, filmu, teatru i public art, powstającego w koprodukcji Muzeum Śląskiego, Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego oraz Instytucji Filmowej Silesia Film, który odbędzie się w dniach 23–27 września w Katowicach.
image fot. L. Rogowicz, materiały organizatora

Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest szeroko pojęta przestrzeń industrialna, w której scenografia jako dziedzina dynamiczna i żywa rozgrywa się nie tylko w czasie teraźniejszym, w aktualnej relacji z aktorem, widzem, miejscem, światłem, ale również z historią miejsc i przemysłowych europejskich społeczeństw. „Mitologie Industrialnej Przestrzeni” to główne pasmo festiwalu, a w nim spektakle, instalacje, happeningi i wydarzenia muzyczne przygotowane specjalnie przez zaproszonych artystów reprezentujących różne media i sposoby myślenia o scenografii.

Kulminacją wydarzenia będzie wręczenie Nagród im. J. Moskala, podczas którego poznamy laureatów wyłonionych przez jury w składzie: Małgorzata Szczęśniak, Dorota Roqueplo, Agnieszka Kołodziej-Adamczuk, Tadeusz Nyczek. W tym roku wyjątkowo jury nagrodzi młodych projektantów aż w ośmiu kategoriach – w tym po raz pierwszy za prace zrealizowane.

 

Prezentacje młodych twórców
Zgodnie z hasłem festiwalu goście będą mieli okazję zobaczyć wystawę „Wymiary scenografii” prezentującą prace dyplomantów oraz absolwentów uczelni artystycznych kształcących scenografów, czyli osoby odpowiedzialne za plastyczną oprawę widowiska oraz filmu, a także ekspozycję prac studentów z Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, na których zostaną zaprezentowane makiety teatralne i niecodzienne „obiekty kostiumowe”. Dodatkowo na ekranach – przez cały czas trwania festiwalu – wyświetlane będą realizacje, krótkie produkcje, które studenci tworzyli w ramach zajęć w pracowni scenografii filmowej. Obie ekspozycje zwiedzimy od 11 do 27 września w przestrzeniach Muzeum Śląskiego przy ul. T. Dobrowolskiego 1.

 

W ramach Forum Fotografii teatralnej, pierwszy raz odbywającego się właśnie w Katowicach, organizatorzy zapraszają uczestników na pokaz filmu dokumentalnego o Mariuszu Stachowiaku oraz spotkanie z autorami, warsztaty fotografii teatralnej z Bartłomiejem Janem Sową, projektowania oświetlenia teatralnego z Pawłem Murlikiem, fotografii wielkoformatowej z Grzegorzem Kwolkiem i studyjnej z Bartkiem Sadowskim, spotkanie z Natalią Kabanow, fotografką i graficzką Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz fotoreporterem Piotrem Andrewsem.


Nie zabraknie także warsztatów scenograficznych dla dzieci i rodziców oraz zabaw z green screenem. Podczas otwarcia festiwalu 23 września o godz. 19.00 w Teatrze Śląskim pokazany zostanie spektakl „Piąta strona świata”.

 

Spotkania z mistrzami

Przez pięć wieczorów uczestnicy będą przyglądać się scenograficznym perłom światowego kina – filmom czasem klasycznym, czasem ekscentrycznym nie tylko ze względu na fabułę, ale przede wszystkim z powodu scenografii. O tym, dlaczego wybór padł na taki, a nie inny film, opowiadać przed projekcją będzie sam Lech Majewski – wizjoner europejskiego kina. Tytuły pięciu filmów do chwili rozpoczęcia seansu pozostaną tajemnicą.

 

W trakcie „Meliesady, czyli meetingu naukowo-performatywnego” zobaczymy perełki twórcy kina z początku ubiegłego stulecia Georges’a Mélièsa oraz wspólnie z prof. dr. hab. Andrzejem Gwoździem, dr hab. Agnieszką Nieracką, prof. dr. hab. Joachimem Paechem, dr. Stéphane’em Tralongo, prof. dr hab. Tadeuszem Lubelskim oraz dr. Andrzejem Dębskim przypomnimy wyjątkowe dziedzictwo autora „Podróży na Księżyc”. Dawkę spotkań z uznanymi artystami zapewni panel dyskusyjny „Mitologie Industrialnej Przestrzeni’, w którym udział wezmą m.in.: Małgorzata Bulanda, Rafał Urbacki, Piotr Tetlak, Bohdan Cieślak, Tomasz Ryszczyński, Wojciech Kucharczyk, Francesco Fassone, a także instalacje, wystawy plenerowe realizowane w miejskich przestrzeniach Katowic.

 

3. Festiwal Nowej Scenografii

23–27.09.2015

 

11–27.09
Wystawa „Wymiary scenografii” / Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 / w ramach FNS wstęp wolny
Wystawa prac dyplomantów oraz absolwentów uczelni artystycznych kształcących scenografów. Wymiary scenografii to prezentacja artystycznych uczelni przygotowujących studentów do pracy w telewizji, teatrze i filmie jako scenografów, czyli osoby odpowiedzialne za plastyczną oprawę widowiska oraz filmu.

 

11–27.09
Wystawa prac studentów z Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu / Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 / w ramach FNS wstęp wolny
Na wystawie znajdą się plansze z realizacjami zadań semestralnych i rocznych z pracowni projektowania scenografii teatralnej, filmowej, teatru lalek oraz happeningu. Na ekspozycji nie zabraknie także elementów przestrzennych. Zaprezentowane zostaną makiety teatralne i niecodzienne „obiekty kostiumowe”. Dodatkowo na ekranach – przez cały czas trwania festiwalu – wyświetlane będą realizacje, krótkie produkcje, które studenci tworzyli w ramach zajęć w pracowni scenografii filmowej.

 

program festiwalu:

 

23.09 (środa)

 

• godz. 19.00 Otwarcie FNS: spektakl „Piąta strona świata” / Teatr Śląski, ul. Rynek 10 / wstęp płatny – rezerwacje biletów: Teatr Śląski
Śląsk, a właściwie jego mały zakątek, leżące nad niegdyś graniczną rzeką Brynicą Szopienice. Tam właśnie umieścił akcję swojej debiutanckiej powieści Kazimierz Kutz. Wybitny reżyser filmowy i teatralny zawarł w niej bogaty i barwny obraz życia mieszkańców, pełen zdarzeń codziennych i o dziejowym znaczeniu, rejestrujący miejscowe anegdoty i portrety zwykłych ludzi, z których każdy ma swoją niepowtarzalną historię wartą upamiętnienia. Powstała w ten sposób fascynująca i gęsta od wydarzeń opowieść o miejscu bliskim sercu głównego bohatera, jego piątej stronie świata.
adaptacja i reżyseria: Robert Talarczyk; scenografia, kostiumy i rysunki: Ewa Satalecka; kompozycja i realizacja światła: Maria Machowska; muzyka: Przemysław Sokół; ruch sceniczny: Katarzyna Kostrzewa

 

• godz. 20.00 Top Five Lecha Majewskiego: Scenograficzne perły światowego kina – 5 filmów-niespodzianek, które wybrał i o których opowie Lech Majewski / Kinoteatr Rialto, ul. Św. Jana 24 / bilety: płacisz po seansie, ile uważasz za stosowne
Przez pięć wieczorów okiem Lecha Majewskiego uważnie przyglądać się będziemy scenograficznym perłom światowego kina – filmom czasem klasycznym, czasem ekscentrycznym nie tylko ze względu na fabułę, ale przede wszystkim z powodu scenografii. O tym, dlaczego wybór padł na taki, a nie inny film, opowiadać przed projekcją będzie sam autor scenograficznego TOP 5 – Lech Majewski. Natomiast tytuły pięciu filmów do samego końca pozostaną tajemnicą…
Do wejścia na kinową salę uprawniać będzie wcześniejsza bezpłatna rezerwacja miejsca, a płatność za seans widzowie regulować będą ex post – zapłacą dokładnie tyle, ile będą chcieli.

 

24.09 (czwartek)

 

• godz. 12.00 Meliesada, czyli meeting naukowo-performatywny / Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 (audytorium) / wstęp wolny
Co łączy Georges’a Mélièsa – sukcesora tradycji teatru iluzji, maga kina z początku ubiegłego stulecia – z FNS anno Domini 2015? Wizjoner i prorok srebrnego ekranu, autor ponad 500 filmów, inicjator kilkudziesięciu form widowiska filmowego ze słynną meliesowską feerią na czele, jak nikt inny przyczynił się do proklamacji kina jako spektaklu iluzji. Dekoracja, inscenizacja, rekwizyt, trik filmowy, które projektował, rysował, tworzył i używał w swoich szalonych, jak na owe czasy, realizacjach w prostej linii stoją u podstaw warsztatu i rekwizytorium scenografów współczesnych sztuk performatywnych – z kinem na czele.
W ramach 3. edycji FNS przypomniane zostanie to wyjątkowe dziedzictwo w formule, która mogłaby być bliska autorowi „Podróży na Księżyc”. Méliès z założenia traktował ekran filmowy jako obraz – natomiast twórcy FNS dyskurs naukowy jemu poświęcony chcą poddać swoistemu „zobrazowaniu”.
wystąpienia:
prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź, Uniwersytet Śląski w Katowicach: Narodziny kina z ducha triku
dr hab. Agnieszka Nieracka, Uniwersytet Śląski w Katowicach: Świat techniki. Méliès jako prekursor kina science fiction
Stéphane Tralongo, Uniwersytet w Lozannie: Między architekturą, music-hallem i kinem
Wydarzenia w ramach Meliesady:
premiera książki:
„Filmowe cuda i sztuczki magiczne. Szkice z archeologii kina” autorstwa Justyny Hanny Budzik (Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego)
projekcje filmowe:
„Podróż na Księżyc”, reż. G. Méliès, 1902, czas trwania: 14 min
„Babadook”, reż. J. Kent, 2014, czas trwania: 92 min

 

• godz. 16.00 Otwarcie Forum Fotografii teatralnej – pokaz filmu dokumentalnego o Mariuszu Stachowiaku i spotkanie z autorami / Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego, ul. T. Dobrowolskiego 1 / wstęp wolny
Krystyna Waloszczyk i Maciej Włodarczyk są w trakcie realizacji filmu o patronie Forum Fotografii teatralnej Mariuszu Stachowiaku – niezwykle charyzmatycznym fotografie teatralnym, fotoreporterze dokumentaliście. Specjalnie na trzecią edycję Forum przygotowali obszerne fragmenty z archiwum opatrzone własnym komentarzem.
Fotografie Mariusza Stachowiaka stają się tu nie tylko pretekstem do rozmów o teatrze, ale pozwalają również z perspektywy rozmówców zapoznać się z sylwetką wybitnego i niepokornego artysty.

 

• godz. 17.00 Mitologie Industrialnej Przestrzeni. Spotkanie z twórcami festiwalowych realizacji / plener na terenie Muzeum Śląskiego, ul. T. Dobrowolskiego 1 / wstęp wolny
Plenerowe spotkanie z autorami festiwalowych realizacji stworzonych w ramach cyklu Mitologie Industrialnej Przestrzeni. Gośćmi panelu prowadzonego przez Adama Kowalskiego będą m.in.: Małgorzata Bulanda, Sylwia Hefczyńska-Lewandowska, Rafał Urbacki, Piotr Tetlak, Bohdan Cieślak, Tomasz Ryszczyński, Wojciech Kucharczyk, Francesco Fassone, Krzysztof Kiczek, Krzysztof Kurek, Ksenia Cherkun oraz goście z Kald Damu.

 

• godz. 18.00 Forum Fotografii teatralnej: Warsztaty projektowania oświetlenia teatralnego z Pawłem Murlikiem / Teatr Rozbark w Bytomiu, ul. W. Kilara 29 / udział w warsztatach jest bezpłatny / grupa warsztatowa zostanie wyłoniona przez prowadzącego na podstawie zgłoszeń
Paweł Murlik – light designer, realizator, kierownik techniczny Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark – odsłoni arkany oświetlenia teatralnego. To okazja, by szczegółowo poznać specyfikę światła scenicznego, jego możliwości i ograniczenia, tradycyjny sprzęt i jego zastosowanie, a także najnowocześniejsze urządzenia, które dopiero wkraczają na teatralne deski. Każdy uczestnik będzie mógł z bliska przyjrzeć się sposobom oświetlania i spróbować swoich sił w aranżacji planu oświetleniowego. Warsztaty przeznaczone są zarówno dla fotografów, scenografów, jak i artystów wizualnych.

 

• godz. 18.00 „Morfina” / spektakl dla widzów pełnoletnich / Galeria Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1 / wstęp płatny – rezerwacje biletów: Teatr Śląski
Konstanty Willemann, warszawiak o śląskich korzeniach, dla którego w życiu liczy się co innego niż Bóg, honor i ojczyzna… Cynik, łajdak, niewierny mąż i brutalny kochanek. Uzależniony od morfiny bon vivant, który próbuje odnaleźć swoją tożsamość w dekadencko rozpadającym się świecie. Czy jest coś winien Polsce? Co dla niego znaczy Śląsk? Czy poza narkotycznym delirium istnieje dla niego jakiś realny świat? Czy są jeszcze jakieś wartości, dla których można oddać życie?
Spektakl powstał w cyklu „Śląsk święty / Śląsk przeklęty” zainicjowanym w sezonie 2013/2014. Po uzyskaniu zgody Szczepana Twardocha na prapremierę w Katowicach dyrektor Robert Talarczyk ostatecznie podjął decyzję, że sztukę zrealizuje Ewelina Marciniak, młoda reżyserka, która debiutowała zaledwie cztery lata temu.
reżyseria: Ewelina Marciniak; adaptacja i dramaturgia: Jarosław Murawski; scenografia i reżyseria światła: Katarzyna Borkowska; kostiumy: Katarzyna Borkowska, Paula Grocholska; choreografia: Dominika Knapik; muzyka: Chłopcy Kontra Basia (Barbara Derlak, Marcin Nenko, Tomasz Waldowski / Michał Heller)

 

• godz. 19.00 Mitologie Industrialnej Przestrzeni. Bohdan Cieślak: Industrial Dream / Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 / wstęp wolny
Tytuł wystawy, instalacji, projektu (nie) do realizacji może być odczytywany nieco dwuznacznie. Industrialność jako termin zawierać może w sobie przeciwstawne wartości – z jednej strony taka czy inna produkcja potrzebna człowiekowi, z drugiej – wszelkie koszty jej realizacji. Jako architekt i scenograf w przestrzeniach postindustrialnych (czyli już nieczynnych, martwych) Bohdan Cieślak dość często wpisywał swoje konkretne i realne rozwiązania w miejsca, które oddziaływały tajemnicą powodowaną opuszczeniem i (zazwyczaj) powolną degradacją. Wspominając to, artysta chciał jednak odejść od realnego i konkretnego aspektu swojej pracy w stronę rozwiązań irracjonalnych, „niemożliwych” lub inaczej określanych jako „projekty do szuflady”.

 

• godz. 20.00 Top 5 Lecha Majewskiego: Scenograficzne perły światowego kina – pięć filmów-niespodzianek, które wybrał i o których opowie Lech Majewski / Kinoteatr Rialto, ul. Św. Jana 24 / bilety: płacisz po seansie, ile uważasz za stosowne

 

25.09 (piątek)

 

• godz. 12.00 Meliesada, czyli meeting naukowo-performatywny / Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 (audytorium) / wstęp wolny
wystąpienia:
prof. dr hab. Joachim Paech, Uniwersytet w Konstancji: Znikająca dama: Ze sceny na ekran. Jak sceniczny trik stał się elementem kina i przetrwał w filmach Georges’a Mélièsa, Alfreda Hitchcocka, Woody’ego Allena i Christophera Nolana
prof. dr hab. Tadeusz Lubelski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie: Méliès – iluzjonista w kinematografie
dr Andrzej Dębski, Uniwersytet Wrocławski: Kintop, czyli wczesne kino po niemiecku
projekcja filmowa:
„Zdobycie bieguna”, reż. G. Méliès, 1912, czas trwania: 44 min

 

• godz. 11.00–14.00 Face to face / Teatr Śląski / Scena w Malarni / wstęp wolny
Bez e-maili, drukowanych CV i listów poleconych. „Face to face” to pierwsze artystyczno-biznesowe otwarte dla publiczności spotkanie młodych scenografów i przedstawicieli środowiska teatralnego (reżyserzy, dyrektorzy scen, przedstawiciele stowarzyszeń artystycznych). Zależy nam, by z jednej strony ułatwić młodym twórcom wejście na rynek pracy, z drugiej strony pokazać zainteresowanym potencjał grupy artystów z całej Polski. W nowoczesnej formule scenografowie będą mieli po 10 minut na zaprezentowanie swojego portfolio i opowiedzenie ze sceny o swoich kompetencjach i inspiracjach. Na widownię zaprosimy przede wszystkim dyrektorów teatrów instytucjonalnych i offowych i twórców teatralnych, ale także przedstawicieli muzeów i galerii, którzy we współpracy ze scenografami aranżują swoje ekspozycje, czy innych przedstawicieli sektora kreatywnego (filmowców, organizatorów festiwali muzycznych czy targów).

 

• godz. 12.00 Forum Fotografii teatralnej: Warsztaty fotografii wielkoformatowej z Grzegorzem Kwolkiem / Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego, ul. T. Dobrowolskiego 1 / udział w warsztatach jest bezpłatny / grupa warsztatowa zostanie wyłoniona przez prowadzącego na podstawie zgłoszeń
Trzydniowe warsztaty (25–27.09), podczas których grupa prowadzona przez Grzegorza Kwolka za pomocą wielkoformatowej kamery fotograficznej Arca Swiss F-Line z tyłem Sinar P 8x10” zajmie się stworzeniem zdjęć do projektu „Ulica/Podwórko/Dom” Małgorzaty Bulandy w dzielnicy Katowic – Bogucicach. To wyjątkowa okazja do pracy tradycyjną techniką fotograficzną, od zdjęć w plenerze po pracę w ciemni, czyli wywoływanie negatywów, wykonywanie stykowych odbitek na papierze fotograficznym.
Dziś znany głównie ze starych filmów miechowy aparat, za którym trzeba się schować pod czarnym suknem, stanie się narzędziem w rękach fotografów, a gotowe zdjęcia zobaczymy na wystawie w niedzielę 27 września. Grupa fotografująca zostanie wyłoniona przez prowadzącego warsztaty, natomiast zajęcia w ciemni mają charakter otwarty i każdy może w nich wziąć udział.

 

• godz. 12.00 Forum Fotografii teatralnej: Warsztaty z Bartłomiejem Janem Sową / Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego, ul. T. Dobrowolskiego 1 / udział w warsztatach jest bezpłatny / grupa warsztatowa zostanie wyłoniona przez prowadzącego na podstawie zgłoszeń
W czasie warsztatów będzie realizowany fotograficzny reportaż, esej interpretujący wydarzenia odbywającego się w trakcie FNS w ramach projektu Mitologie Industrialnej Przestrzeni. Grupa pod kierunkiem prowadzącego skoncentruje się na budowaniu opowieści, interpretacji działań artystycznych w kilku- lub kilkunastozdjęciowej formie, która wymaga posługiwania się różnymi planami fotograficznymi, czasem powtarzalnością, a niekiedy przypadkowością. Uczestnicy podejmą próbę znalezienia indywidualnego języka i formy, dzięki czemu zbudują osobistą relację-interpretację. Finałem będzie weryfikacja, ocena i omówienie, którego dokona Grażyna Makara, fotoedytorka „Tygodnika Powszechnego”. Uczestnik, którego prace wpadną jej w oko, może spodziewać się publikacji materiału na łamach tygodnika.

 

• godz. 15.00 Mitologie Industrialnej Przestrzeni. Tomasz Ryszczyński: Interakcje międzygatunkowe / wystawa plenerowa w części północnej Muzeum Śląskiego, ul. T. Dobrowolskiego 1 / wstęp wolny
Projekt jest próbą wykreowania dualistycznej formy, zawierającej w sobie przeciwstawne żywioły. Swoboda i lekkość ludzkiego ciała skonfrontowana zostaje z chropowatością industrialnej przestrzeni. Pokryte patyną czasu przemysłowe scenerie wzbudzają ciekawość podszytą lekkim niepokojem. Kontrastowe światy oddziałują na siebie nawzajem, tworząc zaskakujące konfiguracje. Bywa, że jesteśmy świadkami nierównej walki, lecz nic nie jest z góry przesądzone. Koegzystencja, symbioza, czy może proces ciągłej mutacji? Przestrzeń i znajdujące się w niej postaci kreują niesamowite połączenia, które zaskoczą niejednego widza.

 

• godz. 17.30 Mitologie Industrialnej Przestrzeni. Krzysztof Kiczek: Po ćmoku (instalacja) / Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 / wstęp wolny
Śląsk, część świata jak każda inna. Ma swoją oś, kontur, wypełniona jest różnymi odcieniami barw, kontekstów – typowymi dla tego kawałka ziemi. Mieszkają tu ludzie, rodzą się, jedzą, kochają, wydalają, umierają – jak wszędzie. Ludzie żyją na przypadłej im ziemi – ale tu inaczej. Żyją w ziemi fizycznie i metafizycznie, przenikają się, tworzą jeden byt, serca ludzkie biją w rytmie dyktowanym przez ziemię. Wzajemne docieranie się ludzi i ziemi, codzienność zamknięta w dźwięku. Śląsk, część świata jak każda – inna.
twórcy: Ksenia Cherkun, Krzysztof Kiczek, Krzysztof Kurek

 

• godz. 18.00 Forum Fotografii teatralnej: Spotkanie z Natalią Kabanow, fotografką i graficzką Teatru Polskiego we Wrocławiu, połączone z prezentacją zdjęć / Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego, ul. T. Dobrowolskiego 1 / wstęp wolny

 

• 15.00 Mitologie Industrialnej Przestrzeni. Projekt w koprodukcji studentów Norwegian Theatre Academy – Østfold University College i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach / Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 / wstęp wolny

 

• godz. 20.00 Mitologie Industrialnej Przestrzeni. Rafał Urbacki: Kształt Rzeczy / Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 / wstęp wolny
Nigdy nie zapisana żeńska część procesu technologicznego, dawno zapomniane kobiece trybiki w maszynie produkcyjnej odzyskują swoje miejsce na industrialnej mapie Śląska. Dawne zakłady pracy: KWK „Katowice” i Fabryka Porcelany „Giesche” zaczynają opowiadać swoje historie od nowa – ustami robotnic: pani Irmy i pani Basi, kształtem węgla i kształtem porcelany. Kształt Rzeczy to przedsięwzięcie z pogranicza filmu, tańca współczesnego, scenografii, pracy naukowej i działań społecznych,to opowieść o pracy kobiet na Śląsku.
koncepcja i reżyseria: Rafał Urbacki i Anu Czerwiński; choreografia, research: Rafał Urbacki; taniec: Kaya Kołodziejczyk; realizacja filmu, zdjęcia, montaż: Anu Czerwiński; światło, asystent, kamery: Ewa Włoszczuk; tancerki w filmie: Natalia Handzlik, Katarzyna Koziorz; obecna w procesie: Sonia Egner; asystent planu: Marceli Michalik; współpraca naukowa: Marta Konarzewska; producent wykonawczy: Marlena Hermanowicz; występują: pani Barbara, była pracownica Fabryki Porcelany „Giesche”/„Bogucice” i pani Irmgard, była pracownica KWK „Katowice”

 

• godz. 20.00 Top 5 Lecha Majewskiego: Scenograficzne perły światowego kina – pięć filmów-niespodzianek, które wybrał i o których opowie Lech Majewski / Kinoteatr Rialto, ul. Św. Jana 24 / bilety: płacisz po seansie, ile uważasz za stosowne

 

• godz. 21.00 Forum Fotografii teatralnej: Spotkanie z fotoreporterem Piotrem Andrewsem połączone z prezentacją zdjęć / Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego, ul. T. Dobrowolskiego 1 / wstęp wolny

 

26.09 (sobota)

 

• godz. 9.00 Forum Fotografii teatralnej: Warsztaty z Grzegorzem Kwolkiem / Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1

 

• godz. 9.00 Forum Fotografii teatralnej: Warsztaty z Bartłomiejem Janem Sową / Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego, ul. T. Dobrowolskiego 1

 

• godz. 10.00 Mitologie Industrialnej Przestrzeni. Małgorzata Bulanda: Ulica / podwórko / dom / plener w dzielnicy Bogucice / wstęp wolny / wydarzenie w ramach Metropolitalnej Nocy Teatrów
Projekt realizowany w dzielnicy Katowic – Bogucicach – będzie polegał na animowaniu prostych scen z życia codziennego z przeszłości w podwórkach przy ulicy Markiefki: ulicznych zabaw dziecięcych, ślubu, wesela, popołudnia w ogrodzie, zabaw podwórkowych, występów grajków ulicznych, kuglarzy, chrzcin, pogrzebu. Wydarzeniom będzie towarzyszył koncert dwóch grup muzycznych: młodego krakowskiego zespołu We Stay for Tomorrow oraz wybitnego zespołu Kormorany, z którym Małgorzata Bulanda pracowała przy wielu inscenizacjach tekstów Szekspira. Koncert będzie podlegać inscenizacji, w której wykorzystane zostaną prospekty ze spektakli, kostiumy i projekcje fragmentów wspólnie zrealizowanych przedstawień.

 

• godz. 12.00 Masterclass: Zofia de Ines / Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 / grupa warsztatowa zostanie wyłoniona przez prowadzącego na podstawie zgłoszeń

 

• godz. 12.00 Wykład interaktywny: Krzysztof Kiczek / Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 / wstęp wolny
Budowanie świata / przestrzeni / scenografii za pomocą dźwięku. Dźwiękowe efekty specjalne.

 

• godz. 16.00 Wykład Forum Fotografii teatralnej / Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego, ul. T. Dobrowolskiego 1 / wstęp wolny

Tradycją Forum stało się zapraszanie badaczy do stworzenia wykładu wygłaszanego podczas trwania imprezy. Naukowcy podejmują zagadnienia dotyczące szeroko pojętego obrazu, jego istnienia w otaczającej nas rzeczywistości, sposobu odbioru i jego oddziaływania.
Wykład w formie otwartej.

 

• godz. 18.00 Wręczenie Nagród im. J. Moskala / Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 (audytorium) / wstęp wolny
Podczas gali finałowej poznamy laureatów kolejnej edycji Nagrody Scenograficznej im. Jerzego Moskala, wyłonionych przez jury w składzie: Małgorzata Szczęśniak, Dorota Roqueplo, Agnieszka Kołodziej-Adamczuk, Tadeusz Nyczek, Krzysztof Garbaczewski. W tym roku wyjątkowo jury nagrodzi młodych projektantów aż w ośmiu kategoriach – w tym po raz pierwszy za prace zrealizowane.

 

• godz. 20.00 Top 5 Lecha Majewskiego: Scenograficzne perły światowego kina – pięć filmów-niespodzianek, które wybrał i o których opowie Lech Majewski / Kino Kosmos, ul. Sokolska 66 / bilety: płacisz po seansie, ile uważasz za stosowne

 

• godz. 21.00 i 22.30 Mitologie Industrialnej Przestrzeni. Francesco Fassone, Wojtek Kucharczyk: przestrzeń i idea, ścieżka dźwiękowa / Porcelana Bogucice, ul. Porcelanowa 23 / wstęp wolny / wydarzenie w ramach Metropolitalnej Nocy Teatrów
Ogromna biała tkanina, upięta linami na krążkach, porusza się w opuszczonej przestrzeni. Powoli przeistacza się, kierowana dźwiękiem, przywołując abstrakcyjny i nieświadomy obraz. To pragnienie wrodzonego przeobrażenia się we wszystkie żywioły, odwieczne poszukiwanie nowej formy.
Pomysł i realizacja: Francesco Fassone; ścieżka dźwiękowa: Wojciech Kucharczyk

 

• godz. 22.30 Mitologie Industrialnej Przestrzeni. Sylwia Hefczyńska-Lewandowska, Piotr Tetlak: W drodze / Infinity K… / Huta Królewska w Chorzowie, wejście od ul. Metalowców 13 / wstęp wolny / wydarzenie w ramach Metropolitalnej Nocy Teatrów
Śląsk z perspektywy przybysza. Obcego próbującego zapuścić korzenie lub przynajmniej odnaleźć się przez jakiś czas w industrialnej przestrzeni. Zaskoczenia, zadziwienia, refleksje na zastany obraz. Obraz sugestywny, pełen sprzeczności, ulegający ciągłym przemianom. Dopełniony dźwiękiem, zapachem, dotykiem, zmieniający się pod wpływem ruchu...
Spektakl jest inspirowany „śląskością”. W ruchomych obrazach twórcy projektu zestawią ze sobą negatywne i pozytywne strony życia w przestrzeni przemysłowej. Dla przybysza z zewnątrz Śląsk jawi się jako suma wielu warstw. Te, które powstały lata temu nie giną, tylko tworzą coraz ciekawsze struktury. Obrazy zastane związane z tradycją, odrębnością i tożsamością trwają, ale obok nich, wokół nich, wręcz na nich pojawiają się nowe.
autorzy spektaklu: Sylwia Hefczyńska-Lewandowska, Piotr Tetlak; choreografia: Sylwia Hefczyńska-Lewandowska; obiekty i inscenizacja / performance: Piotr Tetlak

 

27.09 (niedziela)

 

• godz. 9.30 Na tropie filmów Lecha Majewskiego. Wycieczka autobusowa szlakiem lokacji filmowych / plener / Instytucja Filmowa Silesia Film / bilety: 10 zł
Wędrówka szlakiem miejsc, w których swoje filmy realizował Lech Majewski. Intrygująca podróż śladem artystycznej wyobraźni i plenerów, które stały się symboliczną, filmową scenografią m.in. dla „Angelusa”, „Młyna i krzyża” i „Oniriki”. Jak jawi się na co dzień sceneria miejsc magicznych, które odnajdujemy w filmowych kadrach? Startujemy z Katowic – śląskiego genius loci filmów Majewskiego, a celem podróży są oddalone od szumu miasta miejsca pełne białych skał, kamiennych stodół i ruin zamków z piaskowca.
Liczba miejsc ograniczona, wymagana jest wcześniejsza rezerwacja oraz przedpłata.
Rezerwacje przyjmowane są do 18.09.2015 pod adresem fns@silesiafilm.com, opłatę gwarantującą udział w wycieczce należy uiścić do 21.09.2015 w kasie Kina Kosmos.

 

• godz. 10.00 Masterclass: Małgorzata Szczęśniak / Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 / grupa warsztatowa zostanie wyłoniona przez prowadzącego na podstawie zgłoszeń

 

• godz. 10.00 Forum Fotografii teatralnej: Warsztaty z Grzegorzem Kwolkiem / Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1

 

• godz.10.00 Forum Fotografii Teatralnej: Warsztaty z Bartłomiejem Janem Sową i Grażyną Makarą / Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 / udział w warsztatach jest bezpłatny

 

• godz.12.00 W filmowej scenerii. Zabawy z green screenem, czyli rodzinna podróż do wnętrza filmu / Galeria Katowicka / Instytucja Filmowa Silesia Film / udział bezpłatny
Jak to jest stać się elementem filmowej scenografii? Oddajemy Wam do dyspozycji – każdemu na kilka minut – green screen. Jego tłem będzie każda sceneria, jaką sobie wymarzycie, by potem zaistnieć z nią na wielkim ekranie… i zabrać ze sobą do domu fragment filmu, w którym jesteście głównymi aktorami. A to, co zrobicie i jakie będziecie odgrywać role, zależy już tylko od Waszej wyobraźni. Do zabawy z green screenem zachęcamy całe rodziny – pamiętajcie tylko, aby nie ubrać się tego dnia na zielono!

 

• godz. 12.00 Forum Fotografii Teatralnej: Warsztaty fotografii studyjnej z Bartkiem Sadowskim / Centrum Scenografii Polskiej oddział Muzeum Śląskiego, ul. T. Dobrowolskiego 1 / udział w warsztatach jest bezpłatny / grupa warsztatowa zostanie wyłoniona przez prowadzącego na podstawie zgłoszeń / dla widzów wstęp wolny
Centrum Scenografii Polskiej zamieni się w profesjonalne studio fotograficzne, gdzie każdy będzie mógł uczestniczyć w sesji zdjęciowej kostiumów teatralnych. Grupa warsztatowa pod kierunkiem Bartka Sadowskiego, przy wsparciu specjalistów od make-upu i fryzjerów, będzie tworzyła fotografie, posługując się najnowocześniejszymi technikami fotografii studyjnej. Będzie to rzadka okazja, by uczestniczyć w całym procesie fotograficznym, od koncepcji, poprzez stylizację, budowanie planu oświetleniowego, pracę z modelem, do gotowej fotografii.

 

• godz. 16.00 Forum Fotografii teatralnej: Otwarcie powarsztatowej wystawy grupy Grzegorza Kwolka / Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1

 

• godz. 17.00 ASP Wrocław: Prezentacja etiudy – scenografia lalkowa / Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 / wstęp wolny Prezentacja etiudy z wykorzystaniem form lalkowych, obecnych wcześniej przez cały czas trwania wystawy. Pokaz przygotowany został przez studentów I roku (2014/2015) ASP we Wrocławiu w ramach przedmiotu projektowania scenografii lalkowej pod kierunkiem prof. Aleksandra Maksymiaka. Zadaniem studentów było zaprojektowanie formy, zrealizowanie jej, a następnie wspólne ułożenie scenariusza z wykorzystaniem wszystkich zaprojektowanych wcześniej form. Finałem zajęć jest pokaz kilku scen połączonych w jedną całość.

 

• godz. 18.00 Mitologie Industrialnej Przestrzeni. Damu: Performances and actions of the students of Kald Damu Prague / Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 / wstęp wolny

 

• godz. 19.00 Koncert: Chłopcy kontra Basia / Teatr Śląski, ul. Rynek 10 / wstęp płatny – rezerwacje biletów: Teatr Śląski

 

• godz. 20.00 Zakończenie Festiwalu – Top 5 Lecha Majewskiego: Scenograficzne perły światowego kina – pięć filmów-niespodzianek, które wybrał i o których opowie Lech Majewski / Kino Kosmos, ul. Sokolska 66 / bilety: płacisz po seansie, ile uważasz za stosowne

23–27.09.2015

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz