31. Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych

Od 10 do 28 października potrwa Katowicach 31. Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych. Na festiwalowe koncerty Katowice Miasto Ogrodów zaprasza do sali koncertowej w swojej siedzibie. Jedno z wydarzeń zorganizowane we współpracy z NOSPR-em odbędzie się w sali kameralnej siedziby orkiestry przy pl. Wojciecha Kilara 1.
image Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Archetti, fot. materiały prasowe orkiestry

Inauguracja Festiwalu zapowiada się energetycznie. 10 października Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Archetti pod batutą Agaty Zając wystąpi zarówno w roli służebnej – tworząc tło dla studentów Zakładu Tańca Akademii Muzycznej w Katowicach prezentujących interpretację Tańca furii z „Orfeusza i Eurydyki” Gluckaw choreografii Daniela Leżonia, oraz akompaniując pianiście Bartłomiejowi Kokotowi w II Koncercie B-dur Beethovena – jak i pierwszoplanowej, wykonując V Symfonię B-dur Schuberta.

 

11 października w sali kameralnej NOSPR Polish Soloists Quintet w składzie: Sebastian Czaja, Sulamita Ślubowska – skrzypce, Anna Krzyżak – altówka oraz Jan Lewandowski, Krystyna Wiśniewska – wiolonczele wykona Kwintet smyczkowy C-dur Schuberta.

 

Dzieła Różyckiego, Żeleńskiego i Schoenfielda 17 października przedstawi As-SAI Piano Trio
w składzie: Sławomira Wilga – skrzypce, Anna Banaś – wiolonczela oraz Izabela Wilga – fortepian.

 

21 października, niespełna miesiąc po zakończeniu rywalizacji, na gorąco zaprezentują się laureaci 13. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej: Paulina Sochaj – obój, Rafał Kleszcz – klarnet i Kayetan Cygański-Bolski – fagot; towarzyszyć im przy fortepianie będą Dagmara Niedziela i Joanna Krupa.

 

Bohaterami kolejnego koncertu będą laureaci konkursów wokalnych. 24 października w repertuarze operowym (m.in. Mozart, Moniuszko, Czajkowski, Verdi) i pieśniowym (m.in. Szopski, Lutosławski, Karłowicz) wystąpią Aleksandra Blanik – sopran, Stanisław Napierała – tenor oraz Jakub Szmidt – bas, a przy fortepianie zasiądzie Grzegorz Biegas.

 

31. Festiwal Młodych zakończy się mocnym, międzynarodowym akcentem. 28 października na „Perkusyjną ucztę dla zmysłów” zaprasza zespół Pneuma: Ksenija Komljenović (Serbia – kier. artyst.), Mitya Nilov (Rosja), Antoni Olesik (Polska), Peter White (USA) oraz Damian Oleksiak (Polska). W programie dominować będzie współczesna muzyka przeznaczona na zespół perkusyjny, ale pojawią się też transkrypcje autorstwa członków zespołu(K. Komljenović, A. Olesik). Energia powstała z połączenia różnych osobowości i wypływająca wprost z samej muzyki niewątpliwie udzieli się wszystkim słuchaczom.

 

 


10.10 (nd), g. 18.00 / sala koncertowa KMO

Inauguracja Festiwalu

Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Archetti
Agata Zając – dyrygent
Bartłomiej Kokot – fortepian
Szymon Perczyński, Joanna Kozubal – taniec
Daniel Leżoń – choreografia

Ewa Kafel – prowadzenie koncertu

program:
Christoph Willibald Gluck – Taniec furii z opery „Orfeusz i Eurydyka”
Ludwig van Beethoven – II Koncert fortepianowy B-dur op. 19
Franz Schubert – V Symfonia B-dur D 485


11.10 (pn), g. 19.30 / sala kameralna NOSPR

Scena Młodych: Polish Soloists Quintet

Sebastian Czaja – skrzypce
Sulamita Ślubowska – skrzypce
Anna Krzyżak – altówka
Jan Lewandowski – wiolonczela
Krystyna Wiśniewska – wiolonczela

Grażyna Brewińska – prowadzenie koncertu

program:
Franz Schubert – Kwintet smyczkowy C-dur D 956

 

17.10 (nd), g. 18.00 / sala koncertowa KMO

Trio fortepianowe As-SAI

Sławomira Wilga – skrzypce
Anna Banaś – wiolonczela
Izabela Wilga – fortepian

Aleksandra Rudzka-Kurdyś – prowadzenie koncertu

program:
Ludomir Różycki – Rapsodia na fortepian, skrzypce i wiolonczelę op. 33
Władysław Żeleński – Trio fortepianowe E-dur op. 22
Paul Schoenfield – Café Music for Piano Trio

 

21.10 (czw), g. 18.00 / sala koncertowa KMO

Laureaci Międzynarodowego Konkursu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej

Paulina Sochaj – obój
Kayetan Cygański-Bolski – fagot
Dagmara Niedziela – fortepian

Rafał Kleszcz – klarnet
Joanna Krupa – fortepian

Agnieszka Nowok-Zych – prowadzenie koncertu

program:
Paulina Sochaj
Robert Schumann – Drei Romanzen op. 94: I. Nicht Schnell, III. Nicht schnell
Johann Nepomuk Hummel – Introduction, theme et variations op. 102
Kayetan Cygański-Bolski
Camille Saint-Saëns – Sonata fagotowa G-dur op. 168
Carl Philipp Emanuel Bach – Sonata d-moll na fagot solo Wq 132/H 562
Rafał Kleszcz
Robert Schumann – Fantasiestücke op. 73
Charles-Marie Widor – Introduction et rondo op. 72

 

24.10 (nd), g. 18.00 / sala koncertowa KMO

Laureaci konkursów wokalnych

Aleksandra Blanik – sopran
Stanisław Napierała – tenor
Jakub Schmidt – bas
Grzegorz Biegas – fortepian

Alicja Kotyl – prowadzenie koncertu

program:

  • Aleksandra Blanik
    Wolfgang Amadeus Mozart – aria Zaidy „Tiger! wetze nur die Klauen” z singspielu „Zaide” KV 344
    Francesco Cilea – aria Adriany „Io son l'umile ancella” z opery „Adriana Lecouvreur”
    Stanisław Moniuszko – aria Halki „Jako od wichru krzew połamany ” z opery „Halka”
    Felicjan Szopski – „Zwierciadło” op. 13 nr 2
    Witold Lutosławski – Tryptyk Śląski: nr 3 „Kukułeczka kuka”
  • Stanisław Napierała
    Gaetano Donizetti – aria Nemorina „Una furtiva lagrima” z opery „Napój miłosny”
    Piotr Czajkowski – aria Leńskiego „Kuda, kuda, kuda wy udalilis” z opery „Eugeniusz Oniegin”
    Giuseppe Verdi – aria Orontego „La mia letizia infondere” z opery „Lombardczycy”
    Francesco Paolo Tosti – Quattro canzoni d’Amaranta: nr 2 „L’alba sepàra dalla luce l’ombra”
    Ottorino Respighi – „Nebbie”
  • Jakub Szmidt
    Piotr Czajkowski – aria Księcia Gremina „Ljubwi wsje wozrasty pakorny” z opery „Eugeniusz Oniegin”
    Michaił Glinka – aria Susanina „Czujut prawdu!” z opery „Życie za cara”
    Stanisław Moniuszko – aria Skołuby „Ten zegar stary” z opery „Straszny dwór”
    Mieczysław Karłowicz – „Z nową wiosną”, „Pamiętam ciche, jasne, złote dnie” op. 1 nr 5
  • ansamble
    Giuseppe Verdi – duet Alfreda i Violetty „Libiamo ne’ lieti calici” z opery „Traviata” (A. Blanik, S. Napierała)

 


28.10 (czw), g. 18.00 / sala koncertowa KMO

PNEUMA – Perkusyjna Uczta dla Zmysłów

Ksenija Komljenović – Serbia (kierownik artystyczny)
Mitya Nilov – Rosja
Antoni Olesik – Polska
Peter White – USA
Damian Oleksiak – Polska

Alicja Przytuła – prowadzenie koncertu

program:

Johann Sebastian Bach, arr. Antoni Olesik – Chaconne z II Partity d-moll BWV 1004
John Psathas – Kyoto
Karol Szymanowski, arr. Antoni Olesik – Etiuda b-moll op. 4 nr 3
Thierry De Mey – Musique de Table
Astor Piazzolla, arr. Ksenija Komljenović – Tango Suite
Compagnie Kahlua – Ceci n’est pas une balle
Michael Laurello – Spine
Tigran Hamasyan, arr. Ksenija Komljenović – Kars I

 

Na koncerty w siedzibie Miasta Ogrodów obowiązują bezpłatne wejściówki. Rezerwacje: tel. 32 / 609 03 32, rezerwacje@miasto-ogrodow.eu. Koncert 11.10 w NOSPR: bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasach obiektu lub na nospr.org.pl. Szczegółowe informacje o festiwalu: tel. 661 975 860 (pn.–pt. w godz. 9–15), edukacjamuzyczna@miasto-ogrodow.eu.

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz