Agata Zubel, Cezary Duchnowski i Orkiestra Muzyki Nowej

Agata Zubel z Orkiestrą Muzyki Nowej i Cezarym Duchnowskim wystąpią 23 listopada w nowej siedzibie NOSPR.
image

program:

Arnold SchönbergPierrot Lunaire op. 21

Agata ZubelNot I na sopran, zespół instrumentalny i elektronikę

 

Pierrot Lunaire zajmuje w twórczości Arnolda Schönberga miejsce szczególne. Pośród wielu opusów staje się niemal symbolem – zapowiedzią tworzenia nowej świadomości muzycznej. Utwór wieńczy doświadczenia ekspresjonistyczne tego twórcy, a równocześnie poprzedza moment wprowadzenia przez kompozytora techniki dodekafonicznej – techniki, która stała się nierozerwalnie związana z jego nazwiskiem i najbardziej dla niego rozpoznawalna. W Pierrot Lunaire Schönberg, jak w żadnym innym utworze, urzeczywistnił w sposób pełny dramatyczno-muzyczną wizję świata.

 

Solistką w utworze będzie Agata Zubel, jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w muzyce współczesnej. Zubel łączy w sobie precyzją i wrażliwość znakomitego interpretatora, z niezwykłym talentem twórcy. Jako kompozytorka Zubel prezentowana była na wszystkich najważniejszych polskich festiwalach oraz nagradzana na prestiżowych konkursach w Polsce i za granicą. Jako wykonawczyni ma na swoim koncie wiele świetnych interpretacji uwiecznionych na licznych nagraniach płytowych. W swoim repertuarze artystka posiada zarówno kompozycje własne, jak i dzieła innych twórców.

Podczas wieczoru zaprezentowana zostanie jej kompozycja Not I, opierająca się na monologu Samuela Becketta. Pod względem estetycznym utwór nawiązuje do tradycji sonorystycznej. Kompozycja otrzymała najwyższą notę podczas 60. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Pradze.

 

Magdalena Stochniol

komentarze

dodaj komentarz
Gośka 24.10.2014, godz. 23.48

Rewelacja! To będzie wydarzenie jesieni!

dodaj komentarz