Aktor pośród Miasta. Silesia Film wspomina Zbigniewa Cybulskiego

W najbliższą sobotę, 8 stycznia, przypada 55. rocznica śmierci Zbigniewa Cybulskiego. By uhonorować postać wybitnego, związanego z Katowicami aktora, Instytucja Filmowa Silesia Film przygotowała wystawę plenerową „Cybulski. Aktor pośród miasta”, którą od 5 stycznia można oglądać na katowickim Rynku, a w Kinie Kosmos 8 stycznia będzie można zobaczyć film „Cała naprzód” z Cybulskim w głównej roli.
image „Pociąg”, reż. Jerzy Kawalerowicz 1959, fot. Wojciech Urbanowicz © Studio Filmowe Kadr

Ikona polskiego kina, symbol swoich czasów i swojego pokolenia. Nikt tak jak on nie wyrażał ducha nowoczesności w polskim kinie i kulturze, nadając mu jednocześnie walor indywidualnego doświadczenia i uniwersalny pokoleniowy wymiar. 8 stycznia 2022 roku mija 55 lat od tragicznej śmierci Zbigniewa Cybulskiego – aktora, który swoim wizerunkiem, charyzmą i kreowanymi rolami zmienił oblicze polskiego powojennego kina, wprowadzając do niego niespotykaną wcześniej aktorską intensywność ekranowej obecności. W 55. rocznicę tragicznej śmierci Cybulskiego Instytucja Filmowa Silesia Film zaprasza na wystawę plenerową poświęconą aktorowi – „Cybulski. Aktor pośród miasta”. Na kilkunastu kadrach filmowych przyglądamy się ikonicznej postaci Zbigniewa Cybulskiego wpisanej w dwie istotne dla niego i jego twórczości kategorie: nowoczesności i miasta. Oddajemy mu symbolicznie głos, by własnymi słowami – pochodzącymi z udzielonych wywiadów czy prowadzonych zapisków – opowiedział nam swój świat, pozwalając spojrzeć na niego z niepowtarzalnej perspektywy. Wystawę można oglądać od 5 do 31 stycznia 2022 roku na katowickim Rynku. Projekt został objęty mecenatem Miasta Katowice.

 

W ramach wydarzeń rocznicowych katowickie Kino Kosmos pokaże w sobotę, 8 stycznia film „Cała naprzód” (1966) Stanisława Lenartowicza – komedię przygodową, w której Cybulskiemu, w popisowym duecie, partneruje Zdzisław Maklakiewicz, a sam film przenosi nas m.in. w egzotyczne plenery Afryki. Wydarzeniu w Kinie Kosmos towarzyszy wystawa w Galerii przed seansem, gdzie prezentowane są plakaty z filmów, w których wystąpił Zbigniew Cybulski. Plakaty pochodzą ze zbiorów Biblioteki Śląskiej i będzie je można oglądać w katowickim Kinie Kosmos do 23 stycznia.

 

8 stycznia | 16.00 | Kino Kosmos

„Cała naprzód” | reż. S. Lenartowicz | Polska 1966 | 86 min

 

do 23 stycznia | Galeria przed seansem | Kino Kosmos

wystawa plakatów z filmów ze Zbigniewem Cybulskim – ze zbiorów Biblioteki Śląskiej

 

5 – 31 stycznia | Rynek w Katowicach

„Cybulski. Aktor pośród miasta” | wystawa plenerowa

Wystawa „Cybulski. Aktor pośród miasta” została objęta mecenatem Miasta Katowice

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz