Ars Cameralis 2018: Stulecie wolnej literatury – Polski komiks z historią w tle – Szymon Kloska

Warsztaty o tym, jakie są, były i będą komiksy, przez niektórych nazywane powieściami graficznymi, poświęcone tematyce historycznej.
image fot. Radosław Kaźmierczak, materiały organizatora

Niektóre z tych publikacji pozwalają w sposób nowy i ciekawy spojrzeć na historię, inne służą głównie popularyzacji, kolejne powielają zastane stereotypy i służą jedynie doraźnym potrzebom polityki kulturalnej. Te komiksy, adresowane do bardzo zróżnicowanego odbiorcy, od dzieci po czytelnika dorosłego, są niezwykle skutecznym instrumentem uprawiania polityki historycznej, a jednocześnie potrafią być autonomicznymi dziełami sztuki literackiej.

 

Szymon Kloska

Lubi mówić i pisać o książkach, dlatego nierzadko można go usłyszeć w radiu bądź czytać na łamach prasy. Od ponad dziesięciu lat współprowadzi audycję „Piątka z literatury” na falach RMF Classic. Publikował też m.in. w „Tygodniku Powszechnym” czy „Bluszczu”. Przez wiele lat był związany z Instytutem Książki, a od stycznia 2017 pracuje na rzecz programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wraz z Agnieszką Karp-Szymańską i Łukaszem Dębskim wymyślił Festiwal Literatury dla Dzieci.

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz