Ars Cameralis 2019: Monika Grzymala / Damien Deroubaix. O naturze świata

Bez żadnego strategicznego powodu 28 kwietnia 1937 roku niemieckie siły powietrzne zbombardowały miasto Guernica w Kraju Basków. Kilka dnia później w swojej paryskiej pracowni Picasso rozpoczął pierwszą serię szkiców inspirowanych tym wydarzeniem. W Galerii BWA, w ramach Festiwalu Ars Cameralis 2019, zostaną zaprezentowane prace wybitnych współczesnych artystów — Moniki Grzymali oraz Damiena Deroubaix — dla których inspiracją stała się właśnie „Guernica” Picassa.
image fot. materiały organizatora

Monika Grzymala (DE)
Artystka sztuk wizualnych, tworząca instalacje, rzeźby, grafiki. Jej instalacje przestrzenne mają charakter pośredni między architektoniczną interwencją a wielkoformatowymi rysunkami. Inspiracją dla prac jest ruch i interakcja między ciałem człowieka a konkretną, otaczającą je przestrzenią. Jednak to nie przestrzeń wyznacza ostateczny kształt. Ostateczny wygląd dzieł kreuje niezwykła wyobraźnia i kreatywność Moniki Grzymali. Wszystkie prace wykonywane są na miejscu wystawy, bez korekt. Jak mówi sama artystka, najważniejsze są jej ręce, ciało i mózg. Wszystkie instalacje wykonane są z tych samych materiałów — taśm foliowych czy papierowych, bo jak przyznaje Grzymala: „Taśma daje możliwości rysowania w przestrzeni”. Pracuje sama. Montaż każdej z instalacji to jednocześnie proces tworzenia.

 

Damien Deroubaix (FR)
Działalność artystyczną Damiena Deroubaix charakteryzuje duża różnorodność form i technik: malarstwo olejne, akwarela, grafika, gobelin, drzeworyt, a także rzeźba i instalacja. Tej różnorodności formalnej odpowiadają eklektyczne źródła i odniesienia, często współistniejące w jego pracach w duchu przypominającym ikonoklastyczne montaże Dada. Motywy zapożyczone ze średniowiecznych danse macabre przeplatają się z przywołaniami tragicznych rozdziałów współczesnej historii, aktualne obrazy mieszają się z mitologią i folklorem, a historia sztuki zderza ze sceną muzyki heavymetalowej. Jego obrazy, otwarcie ekspresjonistyczne, często przywołują apokaliptyczne tematy i być może to właśnie czyni je tak ponadczasowymi.
Wśród tych heterogenicznych składników postać Pabla Picassa odgrywa rolę szczególną. Odkrycie gobelinu Guerniki w wieku 19 lat, Deroubaix opisuje jako doświadczenia decydujące o jego powołaniu do zawodu artysty. Od tego momentu już zawsze podejmował „dialog” z hiszpańskim mistrzem, eksplorując wybrane motywy i tematy, znajdując inspiracje przede wszystkim w podejściu Picassa do alegorii i angażując niektóre jego dzieła we własnej twórczości. Z czasem narodził się projekt Picasso i ja, zaprezentowany po raz pierwszy z okazji 50-lecia Fundacji Maeght w Saint-Paul-de-Vence w latach 2014—2015, rozszerzony w MUDAM w Luxemburgu.

 

powiązane miejsca kultury:





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz