Bellmer / Visat

Od 18 września w Muzeum Historii Katowic będzie można oglądać wystawę prac Hansa Bellmera.
image fot. materiały organizatora

Bodaj najsłynniejszy katowiczanin w światowej sztuce, Hans Bellmer, był i nadal jest artystą kontrowersyjnym przede wszystkim ze względu na podejmowane przezeń, a zazwyczaj pomijane, tematy dotykające świadomości i podświadomości ciała oraz nieodpartej mocy pożądania. Jego prace niepohamowane, wręcz obsesyjne i celowo wywrotowe wobec drobnomieszczańskiej moralności zwłaszcza w nieprzygotowanym odbiorcy często budzą lęk i opór przed wkraczaniem na tereny erotycznego tabu. Emocje te zaś utrudniają spokojną kontemplację mistrzostwa bellmerowskiego rysunku, wyczucia perspektywy i kompozycji, a ponadto nie sprzyjają powściągliwej analizie związanych z jego sztuką idei, które tak bliskie były wszystkim surrealistom. Dlatego, z okazji 150. urodzin Katowic, aby przybliżyć postać i twórczość artysty, który urodził się i wychował w naszym mieście, pragniemy zaprezentować Państwu świadomy wybór mniej znanych, ale i mniej skandalizujących dzieł pochodzących z okresu intensywnej współpracy Hansa Bellmera z artystycznym wydawnictwem Georgesa Visata i z galerią prowadzoną przez jego żonę – Suzanne Visat. Te dwa niezwykłe miejsca skupiały w Paryżu lat 60. i 70. XX w. artystyczne i intelektualne elity, szczególnie związane z ruchem surrealistycznym.

 

Na wystawie prócz dokumentów, rysunków i rzeźb zobaczą Państwo przede wszystkim prace graficzne w technikach druku wklęsłego w metalu, wykonywane czasem przy współpracy samego Georgesa Visata lub zatrudnianych przez niego specjalistów (m.in. Cécile Reims). Aby pokazać sens i trud pracy wydawcy, prezentujemy nie tylko limitowane edycje (od 55 do 150 egz.) odręcznie sygnowanych przez artystów książek, ale też przykłady graficznych miedzianych matryc, rysunków przygotowawczych i kolejnych wersji kolorystycznych odbitek przedstawianych autorom Wydawnictwa do akceptacji. Autorom, bo obok kilkudziesięciu prac katowiczanina będą Państwo mogli oglądać pochodzące z tej znakomitej oficyny grafiki niemal trzydziestu, często światowej sławy, twórców, takich jak: Max Ernst, Dorothea Tanning, Man Ray, Unica Zürn, Hans Richter, Meret Oppenheim, Roberto Matta, Wifredo Lam, Joan Miró czy Niki de Saint Phalle…

kuratorka wystawy
Natalia Kruszyna

 

imprezy towarzyszące wystawie:

 

19 września 2015 (sobota)

11.00 Natalia Kruszyna – oprowadzanie kuratorskie po wystawie
12.00 Suzanne i George Visat oraz surrealiści – spotkanie z Armelle Visat i Yannickiem Minous prowadzącym Galerię GSN w Pau (Francja)

 

23 października 2015 (piątek)

16.00 Natalia Kruszyna – oprowadzanie kuratorskie po wystawie
17.00 Michał Sporoń – wykład pt. Panoramy Hansa Bellmera

 

18 listopada 2015 (środa)

16.00 Natalia Kruszyna – oprowadzanie kuratorskie po wystawie
17.00 Agnieszka Taborska – wykład pt. Hans Bellmer, Unica Zurn i kobiety bezgłowe

 

27 listopada 2015 (piątek)

14.00 Katarzyna Łata-Wrona – warsztaty plastyczne Bellmer i surrealiści – inspiracja
i wyobraźnia (warsztaty dla dorosłych)

 

8 grudnia 2015 (wtorek)
19.00 Galeria Miasta Ogrodów, ul. Stanisława 4, Katowice
Wernisaż wystawy Aleksandry Boduch pt. To nie jest lalka (lalki, rysunki, zdjęcia)

 

12 grudnia 2015 (sobota)
11.00 Natalia Kruszyna – wykład pt. Surrealizm – wolność, wyobraźnia, cudowność, miłość
12.30 Natalia Kruszyna – oprowadzanie kuratorskie po wystawie

 

15 stycznia 2016 (piątek)
17.00 Uroczysta promocja katalogu wystawy Bellmer/Visat

 

17 stycznia 2016 (niedziela)

17.00 Finisaż wystawy Bellmer/Visat
Tadeusz Sławek i Bogdan Mizerski – esej na głos i kontrabas Hommage à Hans Bellmer





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz