Bernard Krawczyk – portret światłoczuły. Projekcja filmu „Perła w koronie”

Spotkajmy się – w szczególnej przestrzeni Kinoteatru Rialto i porozmawiajmy. O Nim – pięknym człowieku, znakomitym aktorze, o miłośniku – życia i ludzi.
image Bernard Krawczyk, fot. archiwum Teatru Śląskiego (materiały nadesłane)

Bernard Krawczyk zostawił po sobie trwałe ślady – na taśmach filmowych, fotogramach, zapisach spektakli teatralnych, a przede wszystkim – w czułej pamięci tych, którzy towarzyszyli Mu prywatnie i zawodowo. Przypomnimy kanoniczny filmowy obraz Śląska – „Perłę w koronie” Kazimierza Kutza, w którym stworzył piękną postać. Na scenie porozmawiają: Dariusz Chojnacki, Agnieszka Radzikowska i Anita Skwara.

„Perła w koronie” to osadzona na Górnym Śląsku połowy lat trzydziestych opowieść o wielkiej miłości młodego górniczego małżeństwa, ukazana w tle zwycięskiej walki strajkowej górników. Na wieść o planowanej likwidacji kopalni „Zygmunt”, górnicy ogłaszają strajk. Rodziny wspierają strajkujących a śląskie orkiestry i kobiety w strojach regionalnych manifestują przed kopalnią. Niestety, petycje górników pozostają jednak zbagatelizowane przez rząd. Górnicy decydują się na głodówkę, jednak dyrekcja pozostaje niewzruszona. Dopiero gdy przywódca strajkujących Siersza ogłasza, że górnicy nie opuszczą kopalni nawet w przypadku jej zalania, władze ustępują i podpisują ugodę.

 

Film otrzymał wiele nagród, m.in. Wielką Nagrodę i nagrodę za reżyserię na MFF w Panamie, Nagrodę dla Franciszka Pieczki w Łagowie podczas Lubuskiego Lata Filmowego, czy Złoty Globus na MFF w Mediolanie. (opis ze zbiorów Filmoteki Śląskiej).

Rezerwacja biletów >>>

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz