Boże Narodzenie w twórczości Michała Klisia

Muzeum Historii Katowic zaprasza od 12 grudnia do Oddziału Grafiki im. Pawła na wystawę świątecznych grafik Michała Klisia.
image

Pod świątecznymi grafikami Michała Klisia – mniejszymi często niż opłatek, bielszymi niż opłatek i kruchymi jak opłatek – kryje się wielkie serce artysty. Od ponad 30 lat obdarowuje nimi swoich przyjaciół, a oni nie wyobrażają sobie świąt bez tego pełnego czułości gestu. Bo cóż ten gest znaczy? Znaczy mniej więcej to, czego zwykle ze wzruszenia nie potrafimy wypowiedzieć na głos: Jestem, pamiętam o Was, myślę, modlę się.

Gdy wpatrujemy się w te delikatne małe formy graficzne, przychodzi na myśl obserwowanie świata – obsypanych śniegiem Beskidów – przez małą dziurkę wydrapaną w zamarzniętej szybie. Skupiamy się wtedy, tak jak w grafikach Profesora, na fragmencie rzeczywistości, w bieli wypatrujemy znajomych kształtów. Czy są one realne, czy należą do świata nadprzyrodzonego? W okresie świąt zacierają się granice, jest czas na zatrzymanie się, refleksję. Światu przykrytemu bielą bliżej jest do nieba. I to niebo daje nam Michał Kliś.

Mamy niepowtarzalną okazję zobaczyć obszerną kolekcję grafik – drzeworytów sztorcowych, linorytów o tematyce bożonarodzeniowej, a także przyjrzeć się matrycom niektórych z nich.

Lecz artysta doskonale rozumiejący beskidzki folklor, nie może obejść się bez jego kolorów. Pozostając w tematyce świątecznej, tworzy duże, barwne prace w tradycyjnej technice tempery, z szczerością i autentycznością charakterystyczną dla ludzi gór.

Monika Michen

 

Prof. zw. Michał Kliś (łodygowianin, ur. 1945 w Bielsku-Białej,) – grafik, plakacista, nauczyciel akademicki, rektor I kadencji Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (2001–2005). Obecnie wykłada w Bielskiej Wyższej Szkole im. J. Tyszkiewicza. Znany jest przede wszystkim jako autor plakatów teatralnych inspirowanych sztuką ludową i folklorem, a także jako oryginalny malarz i grafik. Brał udział w ponad 150 wystawach w kraju i za granicą: m.in. w Międzynarodowych Biennale Plakatu w Warszawie, Lahti, Brnie, Trnawie, Ogaki, Tojamie, Tokio, Osnabrück, Paryżu, Ningbo, Korei i Meksyku; Ogólnopolskich Biennale Plakatu w Katowicach i Rzeszowie; wystawach grafiki w Xylon, Brukseli, Genewie, Fryburgu, Olsztynie, Jeleniej Górze, Bielsku-Białej i Katowicach. Autor logo województwa śląskiego. Za działalność artystyczną otrzymał Srebrny Medal na Międzynarodowym Biennale Grafiki Użytkowej Brno 1996, Złote Medale (1987, 2001, 2011) oraz Srebrny Medal (2017) na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach. W 2017 roku odebrał Nagrodę Rektora ASP w Katowicach. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i wyróżniony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Otrzymał godność Kawalera Srebrnej Laski z Czerwoną Różą od kapituły Towarzystwa Przyjaciół ASP w Warszawie. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych, m.in. w Bielsku-Białej, Katowicach, Poznaniu, Warszawie. Sydney, Nowym Jorku i Watykanie.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz