Bytom w literaturze. Spotkanie autorskie z Leszkiem Engelkingiem

Biblioteka Śląska i Muzeum Górnośląskie zapraszają 23 stycznia na spotkanie z Leszkiem Engelkingiem, autorem książki „Bytom w literaturze. Dzieła, miejsce, zakorzenienie, tożsamość, mit”.
image

Bytom – choć jest miastem o długiej i złożonej historii, wielokulturowym i wielojęzycznym – nie doczekał się zbyt wielu reprezentacji literackich. O tych jednak istniejących, powstałych od XVII wieku do czasów współczesnych, traktuje książka Leszka Engelkinga. Autor bada interakcję pomiędzy twórczością literacką a przestrzenią świata rzeczywistego – Bytomiem właśnie.

 

Prezentowane utwory, połączone tematyką górnośląskiego miasta lub jego miejskich elementów, wzajemnie na siebie oddziałują, kreując literacki obraz Bytomia, literacki „mit miejsca” ze wszystkimi właściwymi mu faktami, legendami, anegdotami, ze wszystkimi miejskimi widokami, symbolami, dźwiękami, zapachami, smakami i innymi wrażeniami.

 

Dzięki książce Leszka Engelkinga czytelnik może stać się literackim turystą, kroczącym śladami fikcyjnych postaci i szukającym miejsc przywoływanych w utworach. Może stać się literackim przechodniem podglądającym Bytom, spacerowiczem rozkoszującym się przechadzką po mieście ewokowanym z kart tekstów kultury.

 

 

23 stycznia 2019 (środa), godz. 17.00
Biblioteka Śląska, sala Benedyktynka
pl. Rady Europy 1, Katowice

gość: Leszek Engelking
prowadzi: prof. dr hab. Zbigniew Kadłubek
wstęp wolny

 

 

 


Biblioteka Śląska i Muzeum Górnośląskie są instytucjami kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

współorganizator:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz