Człowiek Non Fiction: „Dziennik z podróży”

Nowy cykl kina Kosmos zainauguruje pokaz filmu i spotkanie z jego bohaterami – wybitnym artystą, fotografem Tadeuszem Rolke i Michałem Gonickim.
image

Film dokumentalny „Dziennik z podróży” to historia przyjaźni Tadeusza Rolke, 82-letniego mistrza fotografii reportażowej, i 15-letniego zafascynowanego fotografią Michała. Osią narracji jest letni projekt fotograficzny – tytułowa podróż, w którą wyruszają bohaterowie. Przez miesiąc jeżdżą po całej Polsce starym kamperem, w którym organizują ciemnię, i z którego dokumentują życie miasteczek odwiedzanych na trasie, angażując spotkanych ludzi i wręczając im efekty fotograficznych spotkań. Nauka fotografowania jest tylko pretekstem, by pokazać ewolucję relacji mistrz-uczeń, towarzyszącą kolejnym fotograficznym zadaniom, które Tadeusz Rolke wymyśla dla swojego towarzysza podróży.

 

Po projekcji odbędzie się spotkanie z bohaterami filmu, które poprowadzi Mariusz Ciszewski.Wcześniej, o godz. 18.30, otwarta zostanie wystawa „Plon”, będąca efektem wspólnej podróży fotograficznej Tadeusza Rolke i Michała Gonickiego

 

26 kwietnia 2018

 

  • godz. 18.30 otwarcie wystawy „Plon”

 

  • godz. 19.00 pokaz filmu „Dziennik z podróży”

reż. Piotr Stasik

 

 

Tadeusz Rolke (ur. 1929) jest wybitnym polskim artystą fotografem. Studiował historię sztuki w Lublinie i w Warszawie. W latach 50. wyrzucony ze studiów za działalność wrogą wobec ustroju i zatrudnił się w Polskich Zakładach Optycznych, gdzie zdobywał i doskonalił warsztat. Robił zdjęcia dla Świata Młodych, Przekroju, a od początku lat 70., już na emigracji, dla Sterna, Die Zeit oraz Der Spiegel. To w Niemczech powstały słynne cykle fotograficzne m.in. Velgen czy Sycylia. Rolke jest uznawany za prekursora polskiej fotografii reportażowej. Dokumentował życie codzienne ulic Warszawy, Hamburga, Sycylii, fotografował modę i życie artystycznej bohemy. Do Polski wrócił na stałe w latach 80. W 2009 roku został uhonorowany medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Fotografie Rolkego pokazywano na licznych wystawach w kraju i za granicą oraz publikowano w poświęconych artyście albumach.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook