„Cztery pory roku” na zamknięcie szczytu klimatycznego w Katowicach

Najsłynniejsze dzieło Vivaldiego stało się inspiracją do powstania muzycznego manifestu na temat zmian klimatycznych w Polsce. Światowa premiera kompozycji nastąpi podczas otwartego koncertu, który odbędzie się pod koniec negocjacji klimatycznych COP24, w piątek 14 grudnia w klubie Królestwo w Katowicach.
image

Klasyczne dzieło zostało uwspółcześnione, tak aby pokazać aktualne, zagrożone zmianą klimatu, pory roku – niszczone przez anomalie, zanikające lub trwające niebezpiecznie długo. Utwór „The Lost Seasons” („Utracone pory roku”) będzie prezentowany w aranżacji klasycznej i elektronicznej przez dwóch młodych polskich kompozytorów – Szymona Weissa i Szymona Sutora – w ostatnim dniu konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach. Podczas wydarzenia w symboliczny sposób zostanie ogłoszony koniec „Czterech pór roku”, które znamy.

 

Muzycy wykorzystali motywy, rytmy i nuty z oryginalnej kompozycji Antoniego Vivaldiego, ale stworzyli nowe, współczesne brzmienie. Podobnie jak w oryginale słychać w niej deszcz, śnieg, słońce i wiatr, ale zamiast harmonii wybrzmiewa chaos i niepokój.

 

Koncert, którego organizatorami są Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, agencja muzyczna CORD i agencja kreatywna oS3 ma być apelem o pilne podjęcie działań w celu zatrzymania katastroficznych zmian klimatu. „The Lost Seasons” jest częścią kampanii “#iCO2dalej”, starającej się ostrzec Polaków przed skutkami zmiany klimatu i zachęcić do działań na rzecz jej powstrzymania. Celem kampanii jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych z Elektrowni Bełchatów, największej elektrowni węglowej w Europie i drugiej największej na świecie. Elektrownia Bełchatów wytwarza 37 mln ton CO2 rocznie, co stanowi 10% polskich emisji gazów cieplarnianych.

 

Szymon Sutor – kompozytor, aranżer, dyrygent oraz pianista. Laureat IX oraz X Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy. Na swoim koncie posiada wiele kompozycji zarówno na aparat kameralny jak i symfoniczny. Zaangażowany w liczne projekty muzyczne oraz produkcje telewizyjne, m.in. „The Voice of Poland”, „Super Hit Festiwal w Sopocie”, „Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu”. Niebawem ukaże się jego debiutancki album „Szymon Sutor Jazz Septet & String Orchestra”, na którym wystąpili wybitni muzycy jazzowi.


Szymon Weiss – perkusista jazzowy, eksperymentator perkusji elektronicznej, ideolog. Do niedawna działał we współpracy ze znanymi twórcami instrumentów wirtualnych D16 Group. Twórca muzyki filmowej min. dla J. Skolimowskiego i P. Kielara. Znany jako “największy zadzior polskiego techno”. Za swój producencki dorobek Weiss został doceniony tytułem producenta roku w jednym z największych rankingów polskiej sceny elektronicznej „Munoludy 2016”. Był też uznany przez Burn i F5 za najoryginalniejszego DJa w selekcji Facewatch na Polskę.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz