„Czwórka z papieru i sznurka” – premiera w katowickim Ateneum

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza 13 maja na premierę „Czwórka z papieru i sznurka” Erharda Schmieda w reżyserii Roksany Miner.
image

Przedszkole jest puste. Wszyscy poszli już do domu. Zostały tylko cztery obrazki narysowane przez dzieci: nabazgrany Gryzmołek, fantazyjny zwierzak Fanti, księżniczka Anna-Joanna-Marianna-Katarzyna-Jadwiga-Diana-Takasiaka oraz potwór Grrr. Księżniczka jest wyjątkowo ładnym obrazkiem i wisi majestatycznie na ścianie. Jest tak piękna, że ma nawet ramkę. Pozostałe rysunki nie są tak udane i leżą pomięte na podłodze.

Takimi didaskaliami zaczyna się sztuka Erharda Schmieda. Ciekawe, co wydarzy się, kiedy postaci z obrazków ożyją na scenie i jakie nawiążą relacje? Na pewno nie zabraknie emocji i nie wszystko okaże się takie, jakie wydawało się na początku…

 

Sztuka niemieckiego autora w przekładzie na język polski ukazała się drukiem w „Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży” w 2004 roku; w Teatrze Ateneum będzie miała swoją polską prapremierę.

 

Erhard Schmied – niemiecki dramaturg i scenarzysta, autor książek, sztuk dla dzieci i młodzieży, słuchowisk radiowych, urodził się w 1957 roku niedaleko Frankfurtu nad Menem; mieszka w Saarbrücken. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, otrzymał m.in. Nagrodę Literacką Würzburga, Nagrodę Christopha von Schmida w dziedzinie literatury dla dzieci i młodzieży, Nagrodę za Promocję Literatury Zagłębia Ruhry, Nagrodę Literacką Hansa Bernharda Schiffa. Za sztukę „Czwórka z papieru” był nominowany do Niemieckiej Nagrody za Twórczość Teatralną dla Dzieci.

 

Lila Mrowińska-Lissewska – polska tłumaczka sztuk teatralnych, od lat związana jest z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W „Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży” ukazało się wiele przekładów z języka niemieckiego jej autorstwa, m.in. utwory takich dramaturgów, jak: Martin Baltscheit, Urlich Hub, Thilo Reffert czy Ingeborg von Zadow.

 

 

 

Erhard Schmied
„Czwórka z papieru i sznurka”
tytuł oryginalny: „Vier aus Papier”
przekład: Lila Mrowińska-Lissewska
reżyseria: Roksana Miner
scenografia: Klara Ebert
muzyka: Maciej Cempura
reżyseria światła: Prot Jarnuszkiewicz
przygotowanie wokalne: Dorota Dakszewicz
asystentka reżyserki: Urszula Gołdowska

aktorzy:
Urszula Gołdowska, Krystyna Nowińska, Ewa Reymann, Aleksandra Zawalska,
Beata Zawiślak, Bartosz Socha

polska prapremiera: 13 maja 2023
od 3 lat

 

 

projekt plakatu: Kaja Renkas

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz