Dni Mieczysława Wajnberga

W roku setnej rocznicy urodzin Mieczysława Wajnberga NOSPR zaprasza na cykl poświęconych mu koncertów.
image

Dni Mieczysława Wajnberga to wyjątkowy czas celebracji twórczości polskiego artysty żydowskiego pochodzenia, emigranta na stałe osiadłego w Związku Radzieckim, cudem ocalałego świadka historii, wyznającego ideę humanizmu jako jedyną receptę na uzdrowienie ogarniętego szaleństwem XX stulecia. To właśnie piętno wojny wywarło największy wpływ na twórczość kompozytora, który jak sam mówił „pisanie o wojnie, o strasznym losie, jaki zgotował ludziom nasz wiek” uważał za swoją misję i moralny obowiązek.

 

Cykl poświęcony jego pamięci zainauguruje 17 stycznia koncert z serii NOSPR kameralnie, podczas którego w interpretacji instrumentalistów NOSPR, Kai Danczowskiej i Wioletty Fludy usłyszymy jego Sonatę na fagot solo i Sonatę na klarnet i fortepian oraz Septet Es-dur Ludwiga van Beethovena.

 

Już następnego dnia, 18 stycznia Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Jamiego Phillipsa wystąpi z fantastycznym programem, pełnym pozamuzycznych inspiracji, bajkowości i fantazji. Tego wieczoru w sali koncertowej zabrzmi Poemat symfoniczny „Wodnik” Antonina Dvořáka, Balet „Moja matka gęś” Maurice’a Ravela, Uczeń czarnoksiężnika Paula Dukasa oraz Fantazja na wiolonczelę i orkiestrę Mieczysława Wajnberga, którą wraz z orkiestrą NOSPR wykona uznany wiolonczelista młodego pokolenia, Marcin Zdunik.

 

Muzyka patrona cyklu znalazła się również w programie koncertu Kwartetu Śląskiego i Michała Francuza. Oprócz IX Kwartetu smyczkowego Mieczysława Wajnberga artyści wykonają utwory Marka Stachowskiego i Władysława Żeleńskiego. 20 stycznia w interpretacji jednego z czołowych triów fortepianowych młodego pokolenia usłyszymy Trio fortepianowe op. 24 i Pieśni dziecięce op. 13 Wajnberga, które wraz z triem wykona polska sopranistka - Joanna Freszel, a także 7 pieśni na sopran i trio fortepianowe op. 127 oraz II Trio fortepianowe e-moll op. 67 jednego z najbliższych przyjaciół Wajnberga - Dmitrija Szostakowicza.

 

Na koncercie z serii Środa Młodych włączonym w obchody będziemy mogli podziwiać młodych artystów - Wojciecha Fudalę i Michała Rota, którzy wykonają dla nas dzieła Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego oraz I Sonatę C-dur i II Sonatę g-moll na wiolonczelę i fortepian Mieczysława Wajnberga. 24 stycznia muzyka patrona ponownie zagości w programie koncertu NOSPR kameralnie. Tym razem w interpretacji instrumentalistów NOSPR usłyszymy Trio na flet altówkę i harfę Mieczyslawa Wajnberga, Dreamscape Andrzeja Panufnika i Sonatę g-moll na wiolonczelę i fortepian Sergieja Rachmaninowa.

 

Dzieła Wajnberga wypełnią też swym brzmieniem salę koncertową 26 stycznia. W wykonaniu AUKSO, Jadwigi Kotnowskiej i Andrzeja Cieplińskiego pod batutą Marka Mosia zabrzmią I Symfonia kameralna, I Koncert fletowy, Koncert klarnetowy oraz III Symfonia kameralna.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz