Dni Pēterisa Vasksa: Camerata Silesia

W siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego trwają dni Pēterisa Vaska. Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia weźmie udział w festiwalu, wykonując program złożony z utworów chóralnych tego łotewskiego kompozytora.
image fot. materiały organizatora

Twórczość Vasksa, podobnie jak wielu kompozytorów bloku wschodniego, przeszła transformację od awangardy do muzyki skierowanej w stronę szeroko pojętej tradycji. W przypadku Vasksa jest to muzyka w dużej mierze kontemplacyjna, wpisująca się w nurt tzw. „nowej duchowości”, reprezentowanej przez twórców tej miary co Sofia Gubajdulina, Arvo Pärt czy Alfred Schnittke. Światową renomę Vasks zdobył m.in. dzięki dwóm koncertom skrzypcowym, dedykowanym jednemu z najwybitniejszych wirtuozów XX stulecia – Gidonowi Kremerowi, który na stałe włączył je do swojego repertuaru.

 

Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak-Myrczek zaprezentuje wybrane dzieła Vasksa w sobotę, 15 grudnia, w sali kameralnej NOSPR o godz. 19.30. Śpiewakom towarzyszyć będą muzycy Tria AdAstra oraz organista Tomasz Orlow.

 

Dni Pēterisa Vasksa

15 grudnia | 19.30 | sala kameralna
Camerata Silesia Zespół Śpiewaków Miasta Katowice

Anna Szostak – dyrygent
Trio AdAstra

Tomasz Orlow – organy


Pēteris Vasks –
„Plainscapes” na chór mieszany, skrzypce i wiolonczelę
„The Fruit of Silence” na chór mieszany i fortepian
„Pater Noster” na chór mieszany a cappella
„Dona nobis pacem” na chór mieszany i organy
„Laudate Dominum” na chór mieszany i organy

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz