Do sztuki gotowi start!

Do sztuki gotowi start! to projekt edukacyjno-artystyczny realizowany przez Galerię Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach od 2012 roku. Zrodził się z chęci wyjścia poza mury galerii, wprost na ulice miasta, po to, aby dotrzeć ze sztuką do mieszkańców Katowic z różnych środowisk i grup wiekowych.
image fot. Astashow Studio, materiały organizatora

Idea projektu zakłada uczestnictwo w działaniach artystycznych jako pewien proces nawiązania relacji społecznych. Przypadkowy przechodzień przestaje być traktowany jako pasywna jednostka, staje się nie tylko aktywnym odbiorcą, lecz elementem twórczego działania, współodpowiedzialnym za jego specyfikę oraz za relacje, które zachodzą między uczestnikami. Wydarzenia artystyczne inicjowane są w różnych zakątkach Katowic. Siłą tego projektu jest różnorodność realizacji: począwszy od efemerycznych działań performatywnych (opartych na przykład na tańcu współczesnym), przez interaktywne spektakle teatralne i koncert śpiewaków operowych a skończywszy na akcjach zorientowanych społecznie (prowokujących do przemyśleń m.in. na temat sztuki, ekologii czy nas samych). Dodatkowo w galerii odbywają się warsztaty i wykłady (m.in. z zakresu designu, fotografii, warsztaty muzyczne). Jak dotąd na zaproszenie odpowiedziało 71 artystów i edukatorów sztuki z całej Polski. Zrealizowali oni w sumie 67 akcji artystycznych, happeningów i warsztatów. Dodatkowo zrealizowanych zostało 9 akcji i warsztatów według pomysłów nadesłanych na konkurs organizowany co roku w ramach projektu. Odbiorcami wszystkich działań było kilkanaście tysięcy osób.

 

Zaproszeni w tym roku artyści: Iwona Demko, Anna Nacher i Marek Styczyński, Cecylia Malik, Honorata Martin, Asi Mina i Agata Hofelmajer-Roś, kolektyw LineAct, Daniel Brożek, Anna Bargiel.

 

 

harmonogram działań:

 

  • 25 czerwca, godz. 17.00 — warsztaty Ja i moje ciało z artystką Iwoną Demko

 

  • 4 lipca, godz. 19.00 — Permaculture Orchestra, wykład i akcja artystyczna etnomuzykologa Marka Styczyńskiego i Anny Nacher (projekt Karpaty Magiczne)

 

  • 25 sierpnia, godz. 11.00 — warsztaty o dźwiękach Daniela Brożka

 

  • 29 sierpnia, godz. 17.00 — warsztaty muzyczne dla rodzin z Asi Miną i Agatą Hofelmajer-Roś

 

 

dodatkowe informacje oraz zapisy na warsztaty:
Aneta Zasucha
tel. +48 (32) 259 90 40 wewn.16
edukacja@bwa.katowice.pl

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz