„Do sztuki gotowi start!”: Muzyka optyczna — warsztaty dźwiękowe dla dzieci i rodziców

Jak stworzyć muzykę optyczną? Należy z pomocą twórcy animacji Normana McLarena wymieszać podstawowe barwy z koła kolorów Issaca Newtona, pojęcie synestezji sztuk Wasilija Kandinskiego i nieco kolorowych klawiatur powstających w XVII i XVII, by w mgnieniu oka usłyszeć dźwięki inicjowane przez kropki, kreski i kwadraty. Ponieważ jednak dostępność tych składników w dzisiejszych czasach nie jest prosta wystarczy przyjść całą rodziną na warsztat.
image fot. materiały organizatora

Zajęcia przeznaczone są dla rodzin z dziećmi (w wieku 6—10 lat). Będą podzielone na część merytoryczną przedstawioną za pomocą prezentacji multimedialnej i otwartej dyskusji oraz część warsztatową polegającą na tworzeniu filmu i muzyki na żywo.

 

Joanna Bronisławska / Asi Mina — artystka, muzyk, pedagog, animatorka kultury, aktywistka. Urodziła się w 1975 roku w Katowicach gdzie mieszka i pracuje. Artystka związana z wytwórnią niezależną mik.musik.! Członkini zespołów Mołr Drammaz i The Complainer. Na koncie ma wiele koncertów i akcji artystycznych w kraju i za granica. Od ponad 20 lat zajmuje się pozasystemową edukacją muzyczną. Prowadzi liczne autorskie warsztaty muzyczne.
W 2011 i 2014 nominowana do tytułu Kulturysta Roku — nadawanego przez Polskie Radio Program Trzeci „Trójka”. Jest Ambasadorem Muzykoteki Szkolnej. Współtworzy międzynarodowy projekt artystyczny - „EfterSóleyDMKAsiKids”. Jest członkiem rady programowej UNESCO odkąd Katowice dołączyły do sieci Miast Kreatywnych w dziedzinie muzyki. Od 2016 roku na zaproszenie Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów tworzy „Muzykodrom — stacje lotów muzycznych”, miejsce gdzie odbywają się cykliczne warsztaty pracy z dźwiękiem.
Lubi ludzi. Ciągle gdzieś biegnie. Dużo rozmyśla.

 

Agata Hofelmajer-Roś — absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Inicjatorka ,,dziania się” w przestrzeni publicznej i społecznej. Działa z dziećmi, które uwielbia za nieograniczone pola widzenia a także z młodzieżą i z dorosłymi. Z każdym kto ma chęć! Niezależna animatorka kultury i edukatorka filmowa, twórczyni aktywności opartych o materiały wizualne takie jak film i fotografia. Współtwórczyni Fundacji dla Filmu i Fotografii. Obecnie zakotwiczona w Gminnym Ośrodku Kultury w Psarach, a mająca doświadczenie pracy w Instytucji Filmowej Silesia-Film.

 

 

______________________________________________________________________

 

Do sztuki gotowi start to projekt edukacyjno-artystyczny realizowany przez Galerię Sztuki Współczesnej BWA od początku 2012 roku. Potrzeba realizacji projektu zrodziła się z chęci wyjścia poza mury Galerii, wprost na ulice miasta, po to, aby dotrzeć ze Sztuką do mieszkańców Katowic z różnych środowisk i grup wiekowych. Idea projektu zakłada uczestnictwo w działaniach artystycznych jako pewien proces nawiązania relacji społecznych. Przypadkowy przechodzień przestaje być traktowany jako pasywna jednostka, staje się nie tylko aktywnym odbiorcą, lecz elementem twórczego działania, współodpowiedzialnym za jego specyfikę oraz za relacje, które zachodzą między uczestnikami. Wydarzenia artystyczne inicjowane są w różnych zakątkach Katowic. Siłą tego projektu jest różnorodność realizacji: począwszy od efemerycznych działań performatywnych (opartych na przykład na tańcu współczesnym), przez interaktywne spektakle teatralne i koncert śpiewaków operowych a skończywszy na akcjach zorientowanych społecznie (prowokujących do przemyśleń m.in. na temat sztuki, ekologii czy nas samych). Dodatkowo w galerii odbywają się warsztaty i wykłady (m.in. z zakresu designu, fotografii, warsztaty muzyczne). Jak dotąd na zaproszenie odpowiedziało 71 artystów i edukatorów sztuki z całej Polski. Zrealizowali oni w sumie 67 akcji artystycznych, happeningów i warsztatów. Dodatkowo zrealizowanych zostało 9 akcji i warsztatów według pomysłów nadesłanych na konkurs organizowany co roku w ramach projektu. Odbiorcami wszystkich działań było kilkanaście tysięcy osób.

 

Zaproszeni w tym roku artyści: Iwona Demko, Anna Nacher i Marek Styczyński, Cecylia Malik, Honorata Martin, Asi Mina i Agata Hofelmajer-Roś, kolektyw LineAct, Daniel Brożek, Anna Bargiel.

 

 

harmonogram działań:

 

  • 25 czerwca, godz. 17.00 — warsztaty Ja i moje ciało z artystką Iwoną Demko

 

  • 4 lipca, godz. 19.00 — Permaculture Orchestra, wykład i akcja artystyczna etnomuzykologa Marka Styczyńskiego i Anny Nacher (projekt Karpaty Magiczne)

 

  • 25 sierpnia, godz. 11.00 — warsztaty o dźwiękach Daniela Brożka

 

  • 29 sierpnia, godz. 17.00 — warsztaty muzyczne dla rodzin z Asi Miną i Agatą Hofelmajer-Roś

 

 

dodatkowe informacje oraz zapisy na warsztaty:
Aneta Zasucha
tel. +48 (32) 259 90 40 wewn.16
edukacja@bwa.katowice.pl

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz