Dominik Ritszel i Piotr Wysocki: Pole widzenia

Artyści budują wielowątkową, choć kameralną przestrzeń, odkrywającą różne sposoby widzenia, a co za tym idzie, różne techniki obserwacji.
image

Praktykę artystyczną każdego z nich cechuje dobrze rozpoznawalny język w obszarze wideo: dla obu rejestrowana przestrzeń jest przeważnie miejscem transgresji. Każdy rozumie ją jednak nieco inaczej. Twórczość Wysockiego odwołuje się do problematyki przestrzeni społecznej, Ritszela interesuje raczej przyglądanie się (czasem nawet podglądanie) nie-codzienności w trudno dostrzegalnym detalu. Dialog tych dwóch postaw, jaki stwarza katowicka prezentacja otwiera bardzo interesujące wątki na styku estetyki i etyki spojrzenia oraz pola obserwacji i pola działania…

 

Dominik Ritszel – (ur. 1988) artysta wizualny tworzący filmy i wideoinstalacje. Ukończył ASP w Katowicach (2013) w Pracowni Interpretacji Literatury na Wydziale Artystycznym. Stypendysta „Młodej Polski” (2014). Laureat nagrody głównej Trieste Contemporanea Award 2015. Obecnie doktorant na ASP w Katowicach. Mieszka i pracuje w Katowicach.

 

Piotr Wysocki – (ur. 1976) Artysta sztuk wizualnych, autor filmów i wideoinstalacji. Jest absolwentem ASP w Warszawie (2008). Studiował w pracowniach prof. Jarosława Modzelewskiego na Wydziale Malarstwa oraz Grzegorza Kowalskiego (Pracownia Przestrzeni Audiowizualnej) na Wydziale Rzeźby. W 2008 roku – wśród laureatów konkursu Samsung Art Master. W 9. Konkursie Gepperta w 2009 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Wrocławia. W tym samym roku był nominowany do Paszportu "Polityki". W 2011 roku – w gronie siedmiu nominowanych do prestiżowej nagrody „Spojrzenia” Fundacji Deutsche Bank. Mieszka i pracuje w Warszawie.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz