„Edmund Monsiel. Wieczna zagadka”

Ponad pięćdziesiąt lat minęło od pierwszej publikacji rysunków Edmunda Monsiela na łamach „Przekroju”, prawie tyle samo od pierwszej wystawy w siedzibie krakowskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki, pierwszych artykułów, diagnoz i recenzji, a postać skromnego pracownika cukrowni w Wożuczynie wciąż stanowi wielką zagadkę.
image fot. materiały organizatora

To, co wiemy na pewno, to wątki biograficzne: urodził się 12 listopada 1897 roku w Wożuczynie, a zmarł 8 kwietnia 1962 roku w Tomaszowie Lubelskim. Ukończył trzy klasy seminarium nauczycielskiego w Chełmie i przez wiele lat pracował w cukrowni. W końcu wiemy też, że pozostawił po sobie ponad pięćset rysunków, które rozproszone są po całym świecie i są rarytasem kolekcji muzealnych i prywatnych.

 

W sferze domysłów pozostają jednak źródło oraz motywy jego twórczości. Znane są hipotezy i diagnozy psychiatrów, jednakże wszystkie one powstały już po śmierci artysty i tworzone były przez ludzi, którzy go nigdy osobiście nie spotkali. Czy zatem możemy mieć pewność, że są prawdziwe?

 

Sonia Wilk

 

 

Edmund Monsiel. Wieczna zagadka

18.05.2019–11.08.2019

kurator: Sonia Wilk

współpraca: Magdalena Łuków vel Broniszewska, Katarzyna Kościelny

 

 

 

 


 

Muzeum Śląskie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz