Elena Subach i Viacheslav Poliakov „Heroic Trip”

Do 3 sierpnia w Galerii Szarej oglądać można wystawę „Heroic Trip”.
image

Gdy rzeczywistość staje się zbyt nudna lub okrutna by na nią patrzeć, ludzie zmieniają ją w opowieść. W legendach problemy stają się przygodami, dramaty nabierają afirmatywnej mocy tworzenia tożsamości miast i narodów. Historyk i antropolog Leo Klejn uważa, że w eposie heroicznym obserwuje się chorobliwy pociąg do porażek własnego narodu. W eposie, porażki mogą zostać psychologicznie pokonane, przemienione w zwycięstwa. Cherson i Czerwonogród to nasz epos.

 

Elena Subach i Viacheslav Poliakov to ukraiński duet artystyczny. Podróżują i pracują razem. W 2018 roku spędzili kilka miesięcy w Katowicach, zbierając materiał do nowych prac. Na wystawie w galerii Szara zobaczymy elementy sfotografowane w Polsce, mieszające się z tymi wypreparowanymi z ukraińskiej rzeczywistości – przemysłowego Chersonu i Czerwonogrodu – rodzinnych miast artystów.


Autorska metoda duetu Subach-Poliakov przenosi prozę na poziom psychodelicznej wizji, która jednak nigdy nie może oderwać się od świata zbudowanego z polskich/ukraińskich opon, błota, rdzy, plastiku. Nie będzie to więc wystawa o ucieczce od rzeczywistości. Ale nie będzie to też wystawa etnograficzna o Ukrainie czy Polsce.

 

Elena Subach i Viacheslav Poliakov / Heroic Trip

gościnnie: Alexandr Zhukovsky
kurator: Andrzej Tobis

21.06. – 03.08.2019

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz