„Empuzjon” – premiera

Teatr Śląski zaprasza 12 maja na premierę spektaklu „Empuzjon” – teatralnej adaptacji pierwszej po Nagrodzie Nobla powieści Olgi Tokarczuk w reżyserii Roberta Talarczyka.
image

Czy to przypadek, że przyjazd Mieczysława Wojnicza do sanatorium w Görbersdorfie zbiega się z pewną tajemniczą śmiercią? Dlaczego ochoczo rozmawia się tu na każdy inny temat, ale nie o zaginionych ludziach? Czego boją się mieszkańcy Pensjonatu dla Panów? Młody kuracjusz niepewnie wkracza na terytorium zajęte przez mężczyzn przekonanych o swojej mądrości. Każde spotkanie, suto zakrapiane nalewką Schwärmerei, to przecież doskonała okazja do rozpraw o sztuce czy filozofii, a w ostateczności – wyższości mężczyzn nad kobietami. Tymczasem nagrobki na pobliskim cmentarzu okazują się niepokojąco do siebie podobne. Może kolejne tyrady są jedynie próbą ukrycia lęku przed tajemniczą siłą, która odpowiada za unoszącą się w powietrzu śmierć? Zegar tyka, otaczający sanatorium las staje się coraz bardziej złowieszczy, zbliża się pierwsza listopadowa pełnia księżyca, wilgotne powietrze przenika odór rozkładu, a Wojnicz wciąż nie wie, dlaczego wszystkie oczy (nie tylko te ludzkie) skierowane są na niego... I dlaczego ze wszystkich możliwych zakamarków wydobywa się ten niepokojący głos? Czy ktoś jeszcze go słyszał? Gdzie należy spojrzeć, żeby zobaczyć ukrytą twarz tutejszego pejzażu?

Teatralna adaptacja pierwszej po Nagrodzie Nobla powieści Olgi Tokarczuk to doskonała okazja do zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę wiemy o świecie, a co pozostaje poza naszym wzrokiem. Reżyser i autor adaptacji, Robert Talarczyk, sięga po „horror przyrodoleczniczy" noblistki, by zajrzeć tam, gdzie czają się nasze najbardziej uśpione lęki.

 

 

 

„Empuzjon”

na podstawie powieści Olgi Tokarczuk

adaptacja i reżyseria: Robert Talarczyk
muzyka: Wojciech Kilar (w opracowaniu Adama Wesołowskiego)
scenografia, kostiumy, reżyseria świateł: Katarzyna Borkowska
choreografia: Kaya Kołodziejczyk
dramaturgia: Miłosz Markiewicz
wideo-art: Wojtek Doroszuk
przygotowanie iluzjonistyczne: Paweł Kwiecień
konsultacje literackie: prof. Ryszard Koziołek
asystenci reżysera: Michał Piotrowski, Mateusz Worek
kierownictwo produkcji: Małgorzata Długowska-Błach
współpraca produkcyjna: Justyna Pankiewicz (Studio teatrgaleria)
kierownik techniczny produkcji: Maciej Rokita
asystentka produkcji: Dorota Damec

 

obsada:

Jakub Fret
Marcin Gaweł
Dariusz Maj
Michał Piotrowski
Grzegorz Przybył
Wiesław Sławik
Mateusz Smoliński
Krzysztof Strużycki
Marcin Szaforz
Artur Święs
Mateusz Znaniecki

 

koproducenci:


Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Studio teatrgaleria w Warszawie

Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz