Europa w Śląskim: „Borys Godunow”

image fot. materiały organizatora

Jedna z najsłynniejszych opowieści Puszkina, starcie dwójki charyzmatycznych aktorów i widowisko z niepowtarzalną i barwną oprawą scenograficzną. Gościnnie na Dużej Scenie po raz pierwszy na Śląsku pokaz przedstawienia „Borys Godunow” rosyjskiego zespołu prowadzonego przez Nikołaja Koladę.

 

Tragedia Puszkina ma dwóch bohaterów: Borysa Godunowa i Dymitra Samozwańca. Żaden z nich nie jest prawowitym władcą i przewrotnie walka o władzę zniszczy ich obu. Na carze Godunowie ciąży podejrzenie o morderstwo carewicza Dymitra, syna Iwana Groźnego i niegodne przejęcie korony. Zbiegły z rosyjskiego klasztoru Samozwaniec, znajdujący wsparcie w Polsce i ruszający zbrojnie na Moskwę, wykorzystuje to, by przejąć koronę. Puszkin napisał swoją tragedię na kanwie wydarzeń, które rozegrały się na przełomie XVI i XVII wieku. Temat okazał się tak atrakcyjny, że rychło sięgnęli po niego także twórcy opery: Modest Musorgski i Johann Mattheson.

 

W spektaklu Kolady, poza charyzmatycznymi głównymi rolami Olega Jagodina i Maksima Chopchijana, osobnym bohaterem jest sama Rosja. Reżyserowi udało się to, o co postulowali już recenzenci Puszkina. Chcieli inscenizacji, w której reżyser wie, jak zagrać bohatera, który zwie się „naród” i jak wyrazić na scenie jego „kanoniczne milczenie”.

 

Spektakl grany w języku rosyjskim z polskimi napisami.

 

Aleksander Puszkin „Borys Godunow”
Teatr Kolady w Jekaterynburgu, Rosja
reżyseria, opracowanie muzyczne, scenografia, światło, choreografia: Nikołaj Kolada
czas trwania: 2 h 50 min

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz