Extempore i Karolina Brachman w Muzeum Historii Katowic

W gąszczu wydarzeń muzycznych związanych z obchodami 150-lecia Katowic pojawi się również kameralny rarytas. 12 września w Muzeum Historii Katowic wystąpi zespół Extempore, z którym gościnnie wystąpi znakomita sopranistka Karolina Brachman.
image

Zespół Muzyki XVII i XVIII w. Extempore działa od 2007 roku. Tworzący go artyści to absolwenci katowickiej Akademii Muzycznej, specjalizujący się w historycznym wykonawstwie muzyki dawnej: skrzypaczka Małgorzata Malke, klawesynistka Anna Firlus oraz grający na violi da gamba Krzysztof Firlus. „Extempore” czyli „grający bez przygotowania”, „tworzący naprędce” to nazwa zespołu, podkreślająca spontaniczność i świeżość, z jaką jego członkowie interpretują utwory epoki baroku i klasycyzmu. Zespół prowadzi aktywną działalność, koncertując na wielu festiwalach w Polsce, a także zagranicą. Extempore regularnie prezentuje się także śląskiej na, bardzo często będąc gościem Muzeum Historii Katowic.


Karolina Brachman, która wystąpi na sobotnim koncercie wraz z Extempore, jest absolwentką katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego oraz Hochschule für Musik Köln. Jej działalność artystyczna nie zamyka się tylko w muzyce barokowej – z powodzeniem realizuje własne przedsięwzięcia artystyczne obejmujące muzykę średniowiecza, klasycyzmu, ale też romantyczną i współczesną muzykę kameralną. Współpracuje z wieloma zespołami, m.in. Rheinische Kantorei, Kölner Akademie, Marais Consort, Accentus Austria, orkiestrą La Stravaganza Köln, czy zespołem wokalnym Ars Choralis Coeln. Artystka była gościem na licznych festiwalach międzynarodowych, m.in. Festival Oude Muziek w Utrechcie, Händel Festspiele w Halle i Bachfest Leipzig. Od kilku lat sopranistka prowadzi również wykłady i warsztaty poświęcone historycznym praktykom wykonawczym, zaś w roku 2012 objęła w Instytucie Muzyki Hochschule Osnabrück klasę śpiewu solowego.


Artyści wspólnie zaprezentują się 12 września o godz 17.00 w Sali im. Witkacego Muzeum w Muzeum Historii Katowic. Program, mający być urodzinowym prezentem dla Katowic, składać się będzie z arii i pieśni G. F. Handla, H. Purcella i G. Frescobaldiego, a także utworów instrumentalnych m. in. J. Ph. Rameau, czy M. Marais'a.

 

Koncert współorganizowany jest przez Muzeum Historii Katowic, Stowarzyszenie „Art In Motion” i {oh!} Orkiestrę Historyczną w ramach projektu „{oh!} Katowice!”, współfinansowanego z budżetu Urzędu Miasta Katowice. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz