Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków 2022 – z Haiti na Podlasie

Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków w Katowicach odwiedza w tym roku nieodkryte jeszcze przez siebie wyspy i kraje. W podcieniach Miasta Ogrodów po raz pierwszy na festiwalu zabrzmi muzyka z Haiti (dzięki Moonlight Benjamin, wokalistce nazywanej Królową Punky Voodoo lub karaibską Patti Smith) i Albanii, a także z Cypru i Podlasia.

 

Od pierwszego spotkania z muzyką świata na placu Sejmu Śląskiego w 2013 roku gośćmi festiwalu byli artyści z niemal całego basenu Morza Śródziemnego i najdalszych zakątków Europy – od Wysp Owczych po Bałkany. Były też wycieczki pozakontynentalne, nawet na Wyspy Zielonego Przylądka.
Tym razem Ogrody Dźwięków przeskakują Atlantyk, żeby wylądować na Haiti. To stamtąd pochodzi gwiazda pierwszego, piątkowego wieczoru – Moonlight Benjamin. Wokalistka łączy tradycję voo doo z amerykańskim bluesrockiem. Przez jednych nazywana Królową Punky Voodoo, przez innych karaibską Patti Smith.
Również z wyspy, choć już nie tak dalekiej, bo z Cypru, do Katowic przylecą muzycy zespołu Monsieur Doumani. Trójka artystów na co dzień żyje w podzielonej stolicy wyspy, Nikozji. Ich repertuar jest wypadkową tradycyjnych, wyspiarskich rytmów i melodii oraz współczesnych, nieraz awangardowych gatunków muzycznych. Zagrają w podcieniach Miasta Ogrodów w sobotę, drugiego dnia festiwalu. Ten wieczór zakończą goście z Podlasia, zespół Czeremszyna. Potężny, dziewięcioosobowy zespół może być dla wielu nie mniej egzotyczny niż goście znad Morza Śródziemnego. Inspirują się bowiem nieobecnym na co dzień wokół nas folkiem słowiańskim, muzyką pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego i korzystają z rdzennego instrumentarium: akordeonu, bałałajki, cymbałów, fujary czy mandoliny.
Drugim nieodkrytym dotąd muzycznie na festiwalu lądem była Albania. Wraz z niedzielnym koncertem wokalistki Eliny Duni, i ten kraj trafi na listę obecności na Ogrodach Dźwięków. Duni pochodzi z Albanii, ale mieszka w Szwajcarii. Jej kraj rodzinny jest jednak zapisany w jej muzyce- wokalistka tworzy kompozycje będące połączeniem albańskiej pieśni ludowej i jazzu. Występuje w duecie z brytyjskim gitarzystą Robem Luftem. Zagrają na zamknięciu festiwalu, w klubie Drzwi Zwane Koniem.


Karnet na cały festiwal kosztuje 50 zł (25 zł z Katowicką Kartą Mieszkańca), bilety na konkretne wieczory to wydatek od 30 do 20 zł. Można je kupić przez internet na kupbilecik.pl lub interticket.pl oraz przed wydarzeniami.


Więcej na miasto-ogrodow.eu.

 

 

program:

 

10 czerwca (piątek)
godz. 19.30 | podcienia KMO

Moonlight Benjamin [FR/HT]

bilety: 20 zł – normalne, 10 zł z Katowicką Kartą Mieszkańca do zakupienia w Interticket.pl i Kupbilecik.pl) oraz przed wydarzeniem (w miarę dostępności miejsc)

 

11 czerwca (sobota)

godz. 19.30 | podcienia KMO

Monsieur Doumani [CY]

Czeremszyna [PL]

bilety: (łączony na dwa koncerty): 30 zł – normalne, 15 zł z Katowicką Kartą Mieszkańca do zakupieniado zakupienia w Interticket.pl i Kupbilecik.pl oraz przed wydarzeniem (w miarę dostępności miejsc)

 

12 czerwca (niedziela)

godz. 18.00 | Drzwi Zwane Koniem (ogród)

Elina Duni & Rob Luft [AL/CH/GB]

bilety: 20 zł – normalne, 10 zł z Katowicką Kartą Mieszkańca do zakupienia w Interticket.pl i Kupbilecik.pl oraz przed wydarzeniem (w miarę dostępności miejsc)

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz