„Głębokie słuchanie”

Projekt, w skład którego wchodzą wystawy, wykłady, performansy i spotkania z artystami. Tytuł został zaczerpnięty z koncepcji kompozytorki Pauline Oliveros, która w ramach „głębokiego słuchania” praktykowała obserwacje własnego ciała, mające prowadzić do umiejętności nasłuchiwania Innego. Celem tych ćwiczeń miało być przekształcenie nawyków percepcyjnych w celu wykształcenia postawy czujności i otwartości w stosunku do otoczenia.
image Konrad Smoleński, The End of Radio, fot. materiały organizatora

Do udziału zaproszeni zostali: Karolina Freino, Martyna Łyko, Jolanta Jastrząb, Honorata Martin, Daniel Koniusz, Tomasz Koszewnik, Norbert Delman, Karolina Grzywnowicz, Piotr Bosacki, Konrad Smoleński, Adrian Kolarczyk, Iwona Demko, Mateusz Kula, Cecylia Malik, Anna Nacher, Marek Styczyński.

 

Galeria BWA stanie się podczas trwania projektu tymczasowym laboratorium pracy z dźwiękami. Pełnić będzie funkcję pojemnika gromadzącego różnego rodzaju opowieści, śpiewy, zawodzenia, trzeszczenia, zgrzyty, oddechy, szelesty. Wspólnym mianownikiem większości działań w ramach Głębokiego słuchania będzie kategoria wymiany inicjowana za pomocą różnorodnych procesów aktywizowania percepcji odbiorców.

 

Wystawa rozpięta jest pomiędzy trzema zagadnieniami: słuchaniem jako narzędziem badawczym, w ramach którego oddaje się głos uciszanym, terapeutycznym ćwiczeniem z uważności, którym zaproszeni artyści dzielą się z odbiorcom, wreszcie wsłuchiwaniem się w otoczenie, jednocześnie czułym, jak i krytycznym.

 

wydarzenia towarzyszące:
27 lipca godz. 18:00 — spotkanie z Honoratą Martin
31 lipca — wernisaż wystawy w Małej Przestrzeni, „Historie o chodzeniu po mieście”. Udział wezmą: Agnieszka Antkowiak, Aleksandra Nowakowska, Przemek Branas. Wystawa jest współorganizowana przez Muzeum Śląskie
1 sierpnia — oprowadzanie po wystawie z udziałem artystów
21 sierpnia — kuratorskie oprowadzanie po wystawie i wykład dr Barbary Stec
23 sierpnia — spotkanie z Cecylią Malik
25 sierpnia — warsztaty Daniela Brożka
29 sierpnia — warsztaty muzyczne dla rodzin poprowadzą Asi Mina i Agata Hofelmajer-Roś
1 września — audioperformance BNNT

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz