„Głośno!/Loud!”

23 sierpnia w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach otwarta zostanie wystawa „Głośno!/Loud!”.
image

 

Wystawa jest przeglądem sztuki wideo od lat 60. XX wieku do dzisiaj. Wszystkie filmy łączą muzyczne i dźwiękowe poszukiwania ich twórców. Czasowym punktem wyjścia jest koniec lat 60., kiedy to pojawienie się ruchów awangardowych w muzyce zbiegło się z intensywnym rozwojem techniki rejestracji i przekazywania obrazu. Na wszystkich tych etapach twórcy sztuki wideo zagłębiali się w fenomen muzyki i dźwięku, lub sięgali po muzykę jako dodatkowe narzędzie ekspresji. W 21 filmach prezentowanych od 23 sierpnia w Galerii Sztuki Współczesnej BWA muzyka jest więc przejawem buntu, narzędziem globalnego oddziaływania, rozliczenia z przeszłością albo obszarem artystycznych poszukiwań.

 

Wystawę budują prace najważniejszych przedstawicieli sztuki wideo XX wieku: Nam June Paika, Bruce’a Naumana czy Alexandra Klugego oraz (wśród polskich artystów) Katarzyny Kozyry i Artura Żmijewskiego. Swoje miejsce mają także twórcy swoimi zainteresowaniami wykraczający poza sferę sztuk wizualnych, tacy jak piosenkarka i kompozytorka Laurie Anderson czy kompozytor John Cage.

 

Klamrą spinającą wystawę będzie jedna z ostatnich prac chińskiego artysty Ai Weiwei’a, „Ai Weiwei does Gangnam Style” będącą z jednej strony ironiczną aluzją do internetowej popkultury, a z drugiej – deklaracją artystycznej wolności twórcy, który stał się obiektem ataków władz chińskich.

 

Wystawę przygotowała Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów i Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach.

 

Wystawa potrwa do 29 września.

 

Filmy pokazywane dzięki uprzejmości Video Data Bank (www.vdb.org) oraz Electronic Arts Intermix (EAI) z Nowego Jorku.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz