Gry wideo w galerii sztuki

Festiwal Ars Independent to nie tylko kino. W ubiegłym roku do festiwalowej formuły wprowadzono innowacyjną sekcję gier wideo Grasz?, która doczeka się rozwinięcia.
image fot. materiały organizatora

Częścią tegorocznego Ars Independent (23-28 września 2014 w Katowicach) będzie wystawa Indie (od „indie games”), prezentująca krytyczny wybór 15 gier. Prowokacyjne umieszczenie ekspozycji w pozornie nietypowej dla gier przestrzeni jaką jest galeria sztuki skłonić ma do krytycznej refleksji odnośnie ich statusu i miejsca we współczesnej kulturze. Wyselekcjonowane tytuły przekrojowo obrazują różnorodność zjawiska oraz znakomicie korespondują z wciąż powszechnymi stereotypami dotyczącymi gier wideo.

 

Na scenie niezależnej gier wideo spotkamy zarówno apologetów konwencji retro, poddających recyklingowi estetyki i mechaniki, które wychowały pokolenia graczy, jak również awangardę w nowym myśleniu o grach. Etykiety „independent” oraz „indie” opisują młody nurt, który w ciągu kilku ostatnich lat z niszowego eksperymentu rozwinął się w mainstreamową gałąź branży.

 

Wystawa czynna będzie w trakcie całego festiwalu w Galerii Miasta Ogrodów.

 

Ponadto w ramach sekcji Grasz? kontynuowane będą zeszłoroczne wątki: otwarta konferencja poświęcona teoretycznym i praktycznym zagadnieniom związanym z grami wideo oraz kinowy przegląd machinim – filmów animowanych, nakręconych za pomocą silników gier wideo.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz