„Heriton. Spotkania z dziedzictwem”. Po co nam historia kobiet?

Instytut Korfantego inauguruje nowy cykl spotkań „Heriton. Spotkania z dziedzictwem”. Pierwsze spotkanie zatytułowane „Po co nam historia kobiet?” odbędzie w piątek 3 marca o godz. 17.00. Wstęp wolny.

 

Na cokołach pomników stoją władcy, powstańcy, żołnierze, górnicy – krótko mówiąc – męscy bohaterowie. Kobiety często są niewidzialne. Czy pamięć o kobietach nie nadaje się na pomniki? Lub do muzeów, bo i tam statystycznie jest mniej bohaterek. Pierwszy, marcowy Heriton, rozpoczynający instytutowy cykl spotkań z dziedzictwem, będzie okazją do poznania różnych praktyk i doświadczeń w zakresie upamiętniania historii kobiet. O czym jest historia kobiet i dlaczego potrzebujemy Muzeum Historii Kobiet zapytamy gościnie z Poznania i Krakowa. Pokażemy też lokalne projekty herstoryczne. Przemieszamy ze sobą perspektywy akademicką, aktywistyczną i instytucjonalną. Ekspertki podzielą się swoją wiedzą, przemyśleniami i rekomendacjami, a przybyłą publiczność zaprosimy do rozmowy. Do osobistych relacji, wspomnień o kobietach ważnych dla historii śląskich rodzin, dla dziejów regionu, dla nas samych – podkreśla dr Małgorzata Tkacz-Janik z Instytutu Korfantego, koordynatorka wydarzenia i prowadząca spotkanie.

 

 

plan spotkania:


17.00 Powitanie i otwarcie cyklu – Dorota Pociask-Frącek, Dyrektor Instytutu Korfantego

 

17.05-17.20 Wprowadzenie - Dlaczego potrzebujemy w Polsce Muzeum Historii Kobiet? (wykład online) – prof. dr hab. Iwona Chmura Rutkowska, UAM Poznań, Agnieszka Jankowiak-Maik (Babka od histy)

 

17.20-18.20 Dobre praktyki - „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych” – historia kobiet jako część śląskiego dziedzictwa? – dr Monika Glosowitz, UŚ Katowice
Na tropie dziedzictwa kobiet – jak poszukiwać herstorii? – Patrycja Chlebus-Grudzień, Muzeum HERstorii Kobiet, Kraków
„Konopnicka i Ślązaczki” – a kogo to obchodzi? – dr Małgorzata Tkacz-Janik, Instytut Korfantego, Katowice – promocja i prezentacja projektu

 

partnerzy wydarzenia: Muzeum Historii Kobiet, Muzeum HERstorii Sztuki, Stowarzyszenie Szlakiem Kobiet

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz