Home Movie Day – Święto Kina Domowego w listopadzie w Katowicach

Chcesz poczuć się jak gwiazda filmowa? Zobaczyć swoje filmy na dużym ekranie? A może interesują cię tajniki odnawiania starych taśm filmowych i sam posiadasz kilka w swoim domowym archiwum? Filmoteka Śląska czeka na ciebie! Do 10 listopada można przynosić tam filmy z domowych archiwów, a już dziesięć dni później obejrzeć je w kinie podczas ósmej katowickiej edycji Home Movie Day.
image fot. materiały organizatora

W sobotę, 20 listopada odbędzie się ósma katowicka odsłona odbywającego się na całym świecie święta kina domowego. Ideą tego wydarzenia, ustanowionego w 2002 roku przez organizację nazwaną później The Center for Home Movies, jest zachowanie filmów z domowych archiwów oraz wspólne celebrowanie indywidualnych wspomnień ukrytych w obrazach sprzed lat. Organizator katowickiej edycji – Filmoteka Śląska zachęca do dzielenia się swoimi domowymi archiwaliami filmowymi. Do 10 listopada można zgłaszać filmy na taśmie 8 mm, super 8 i 16 mm do Filmoteki Śląskiej, gdzie konserwatorzy taśmy filmowej zadbają o jej przygotowanie do projekcji na dużym ekranie. Pokaz filmów odbędzie się podczas tegorocznej edycji Home Movie Day 20 listopada w Kinie Kosmos w Katowicach. Będzie można przy tej okazji porozmawiać z konserwatorami kopii filmowych.

 

To nie jedyne atrakcje, jakie Filmoteka Śląska przygotowała na tegoroczne obchody święta kina domowego. O 11.00 w Galerii przed seansem odbędą się familijne warsztaty plastyczne dla najmłodszych (obowiązują zapisy), a o 15.00 i 15.30 miłośnicy starych archiwaliów i ich tajemnic będą mogli wybrać się na zwiedzanie archiwum i pracowni digitalizacji w ramach Dnia Otwartego Filmoteki Śląskiej. Oprowadzać będzie sam kierownik Filmoteki Śląskiej. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na zwiedzanie obowiązują zapisy. Zwieńczeniem Home Movie Day będzie zupełnie wyjątkowy, rarytasowy pokaz czeskich amatorskich animacji, których program został przygotowany we współpracy z Národní filmový archiv, czyli czeską filmoteką narodową. Seans filmów pokazywanych pod hasłem „Krytyczne, edukacyjne, zaangażowane” poprzedzi prelekcja jednego z największych znawców kina animowanego w Polsce – Jerzego Armaty.

 

Filmoteka Śląska w Katowicach to jedyne regionalne archiwum filmowe w kraju. Jej misją jest ochrona dziedzictwa filmowego, szczególnie wszelkich materiałów audiowizualnych.
Swoją misję realizuje poprzez gromadzenie, przechowywanie oraz udostępnianie filmów na taśmach filmowych oraz innych nośnikach. W zasobach Filmoteki Śląskiej znajdują się również filmy DVD oraz inne materiały związane z filmem i kinematografią (fotosy, plakaty, scenariusze, wycinki prasowe), a także czasopisma czy książki o tematyce filmowej. Zbiory filmowe są udostępniane kinom, domom kultury i instytucjom, które prowadzą działalność związaną z promocją i popularyzacją filmu i kultury filmowej.
W myśl zasady, że archiwalny materiał filmowy ma znaczenie - jest świadectwem przeszłości, dzięki któremu zabezpieczamy pamięć, obecnie Filmoteka Śląska koncentruje się na poszukiwaniu i archiwizowaniu amatorskich materiałów filmowych, które dokumentują historię regionu i jego przemiany i mogą być jedynym śladem po niematerialnym dziedzictwie naszego kraju.

 

Więcej na stronie Filmoteki.

 

kontakt: Filmoteka Śląska | ul. Sokolska 66 | 40-087 Katowice
tel. 32 258 42 41, 608 499 474
mail: m.luczak@filmotekaslaska.pl

 

Home Movie Day 2021

Kino Kosmos | Filmoteka Śląska

 

11.00-13.00 | Galeria przed seansem

Gdzie mieszkają wspomnienia? – familijne warsztaty plastyczne (dla dzieci od 6 lat)
prowadzące: Małgorzata Dębniak i Małgorzata Łuczak
udział w warsztatach i projekcjach filmowych: 10 zł
zapisy: kasa@kosmos.katowice.pl
limit osób: 20

 

15.00 i 15.30 | Filmoteka Śląska

Dzień otwarty Filmoteki Śląskiej – zwiedzanie archiwum i pracowni digitalizacji
Zapisy: a.tuziak@filmotekaslaska.pl
Limit osób: 8

 

16.00-18.00 | sala Solaris

Przegląd filmów z domowych archiwów + konsultacje z konserwatorami

 

18.30 | sala Nostromo

Krytyczne, edukacyjne, zaangażowane. Czeskie amatorskie animacje (1936-1996)

41 min
prelekcja przed seansem: Jerzy Armata, 30 min

 

karnet na wszystkie wydarzenia z wyjątkiem warsztatów familijnych: 8 zł
wstęp wszystkie wydarzenia, w tym warsztaty familijne: 10 zł
do nabycia w kasie Kina Kosmos lub na www.filmowa.net

 

 

 


Instytucja Filmowa Silesia Film jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz