Islandia - opowiedz nam o niej. „Pecha Kucha - Islandia”

Jeśli i na Tobie kraj wulkanów i lodowców zrobił jakiekolwiek wrażenie opowiedz o tym podczas „Pecha Kucha – Islandia” w ramach przeglądu kina islandzkiego „Owca” w Kinie Kosmos w Katowicach.
image

- Czy czerpiesz inspiracje do swoich działań z miejsca, w którym mieszkasz?
- Oczywiście, przecież jestem z Islandii.

Tak właśnie wyglądała rozmowa między dziennikarzem muzycznym, a basistą zespołu Sigur Ros. Moglibyśmy zapytać, jak inaczej mogłaby wyglądać skoro Islandia jest taka niesamowita i na każdym odciska swoje piętno, ale nie musimy tego robić, to sprawa oczywista.

Jeśli zatem i na Tobie kraj wulkanów i lodowców zrobił jakiekolwiek wrażenie opowiedz o tym podczas „Pecha Kucha – Islandia” w ramach przeglądu kina islandzkiego „Owca” w Kinie Kosmos w Katowicach.

Nabór uczestników trwa do 15 października 2013 roku, zgłoszenia przyjmujemy drogą mailową na adres: a.hofelmajer-ros@filmotekaslaska.pl


Co to jest pechakucha?
PechaKucha („peczakcza”) – rodzaj prezentacji multimedialnej składającej się z 20 slajdów pokazywanych po 20 sekund każdy, czyli trwającej 6 minut 40 sekund. Taki charakter prezentacji ma zapewnić jej dynamikę, żywość,
a relatywnie krótki czas trwania − skupienie i uwagę. Pytania i dyskusja wstrzymywane są do zakończenia pokazu. Wymyślona przez Astrid Klein i Marka Dythama w 2003 na potrzeby spotkań o architekturze organizowanych przez nich w Tokio. Pierwotnie przeznaczona do prezentowania projektów z dziedzin kreatywnych, np. sztuki, mody, architektury. Nazwa jest japońskim określeniem dźwięków rozmowy.

 

Czym są pechakucha nights?

PechaKucha Nights to spotkanie ludzi chcących opowiedzieć / posłuchać o ciekawych pomysłach, projektach, wyjazdach, hobby czy pasji. Nie ma żadnych ograniczeń tematycznych, ważne żeby prezentacja była ciekawa i mieściła się w formie 20x20.


Gdzie odbywają się spotkania pechakucha?
W tej chwili liczba miast w których odbywają się spotkania PKN zbliża się do 400 (!) na całym świecie. Spotkania odbywają się w barach, kinach ale też i w ogrodach, na ulicy czy też w starych halach fabrycznych.


Jak powinna wyglądać prezentacja?
Slajdy w PowerPoint lub Keynote, 20 slajdów, każdy ustawiony na 20 sekund. Po uruchomieniu, prezentacja powinna samoczynnie przechodzić do następnych ekranów po 20 sekundach. 20 slajdów x 20 sekund = 6 minut 40 sekund na całą
prezentację.


Nie zmieszczę się, czy mogę dodać jeden slajd albo parę sekund?
Nie. Format prezentacji jest ściśle określony i nie ma od niego żadnych odstępstw.


Czy mogę odtworzyć film?
Filmy nie są mile widziane. Ostatecznie może to być 20–sekundowy film zamiast jednego ze slajdów ale prosimy tak układać wystąpienie aby nie było to konieczne.


Gdzie zobaczyć ciekawe wystąpienia?
Główną stroną jest www.pecha-kucha.org gdzie można znaleźć wystąpienia z całego świata. Bardzo dużo wystąpień jest też na youtube.pl w tym wiele polskich.


Kilka rad dla występujących:
20 sekund to naprawdę bardzo dużo czasu. Sprawdź przed imprezą jak idzie Ci synchronizacja z czasem. Jednym z najczęstszych błędów jest brak przygotowania tego co chce się przekazać wraz z kolejnym slajdem. Wtedy słyszymy: „yyyyy a to jest yyyyy mój nowy obraz” po czym następuje oczekiwanie na kolejny slajd.


Pamiętaj, że od momentu uruchomienia prezentacji zaczyna upływać pierwsze 20 sekund. Jeżeli chcesz powiedzieć kilka słów o sobie to uwzględnij to na pierwszym slajdzie. Typowym błędem jest robienie krótkiego wstępu o sobie w momencie gdy pierwszy slajd jest już tematyczny.


Pamiętaj, że NIE MA możliwości zatrzymania prezentacji. Masz 20 slajdów x 20 sekund. Ani mniej, ani więcej. Pamiętaj!

 

Celem PechaKucha jest swoboda, luz, radość. Przede wszystkim baw się dobrze! Postaraj się podejść do tematu w sposób niekonwencjonalny. Czasem szkice zrobione na serwetce niosą ze sobą większy ładunek dobrych emocji niż zaawansowane projekty.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz