JazzKLUB NOSPR w nowej odsłonie: Piotr Damasiewicz & Power of The Horns Ensemble

NOSPR we współpracy z Programem 2 Polskiego Radia rozpoczyna nowy cykl koncertowy. Na inaugurację „JazzKLUBu NOSPR w radiowej Dwójce” 4 grudnia o godz. 18.00 zagrają Piotr Damasiewicz & Power of The Horns Ensemble.
image fot. materiały organizatora

„JazzKLUB NOSPR w radiowej Dwójce” to uwielbiany przez śląską publiczność jazzową cykl w zupełnie nowej odsłonie. Koncertów będzie można słuchać na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz oglądać online – na stronach internetowych, a także na Facebooku i YouTube NOSPR i Dwójki.

 

4 grudnia 2020 o godzinie 18.00 zostanie wyemitowany zapis koncertu Piotra Damasiewicza i jego potężnego kolektywu Power of the Horns. Wydana w Astigmatic Records płyta „Polska” miała okazję wybrzmieć na żywo do tej pory tylko raz, za sprawą festiwalu Jazztopad we wrocławskim NFM, gdzie odbyła się jego uroczysta premiera. Pandemia, krzyżując plany koncertowe artystów, spowodowała, że Power of the Horns spotykają się z tym repertuarem po upływie kolejnego roku. Tym razem „Polska” została zagrana w inny sposób. Dostosowując koncept do grania bez publiczności, lider postanowił zagrać repertuar z „Polski” jako jedną wielką suitę, w której kolejne części następują po sobie attacca, używając jako łączników rozszerzonych introdukcji i epilogów oraz tekstu. Został wyrecytowany wiersz „Robotnicy” Charles'a Bukowskiego. Tekst ten odnosi się w prostej linii do utworu „Kleofas”, który potraktowany został przez Damasiewicza jako hołd dla górników i tym samym ludzi związanych z przemysłem ciężkim, odnoszącym się głównie do czasów walki niepodległościowej skupionej wokół polskich robotników. Do suity tej został zaproszony wybitny tubista Grzegorz Pastuszka, który zagrał na suzafonie, co dobitniej podkreśla charakter Śląska, tradycji orkiestrowych tego regionu oraz samego NOSPR z jego symfonicznym wymiarem, w którym ten koncert został zarejestrowany.

 

Skład tego wieczoru to nieco inne zestawienie niż na płycie „Polska” wydanej przez Astigmatic Records. Powodem zastępstw są trudności logistyczne w dobie pandemii. Niemniej jednak zagrali z nami wybitni muzycy (związani z wytwórnią ECM czy zespołem EABS), którzy mieli okazję już wystąpić z Piotrem Damasiewiczem w innych projektach, w tym z Power Of The Horns:

 

Piotr Damasiewicz – trąbka

Maciej Obara – saksofon altowy

Adam Pindur – saksofon sopranowy

Gerard Lebik – saksofon tenorowy

Paweł Niewiadomski – puzon

Wojciech Traczyk – bass

Ksawery Wójciński – bass

Dominik Wania – piano

Marcin Rak – perkusja

gość specjalny: Grzegorz Pastuszka – suzafon

 

 

 

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz