Jen Shyu / Zero Grasses. Rezydencja artystyczna Katowice JazzArt Festivalu 2021

Choć to jeszcze trudne, wymiana artystyczna zaczyna powoli odżywać po pandemicznym zastoju. Już pod koniec września do Katowic na zaproszenie organizatorów JazzArt Festivalu przyjedzie nowojorska artystka Jen Shyu.
image

Amerykanka zacznie swoją rezydencję w Mieście Ogrodów 29 września. Jest prawdziwą artystką totalną: multiinstrumentalistką, performerką, kompozytorką i producentką. Dlatego program jej rezydencji będzie wyjątkowo różnorodny. A że przyjedzie ze swoim partnerem – genialnym rolkarzen Arnavem Shah aka „Sonic”, znajdzie się w nim nawet spotkanie warsztatowe łączące świat muzyki i skatingu.


Cierpliwość, tolerancja, gościnność, refleksja. To cechy społeczne, które musieliśmy przewartościować w dobie pandemii, a które staną się tematami przewodnimi w trakcie tygodniowego pobytu Jen Shyu w Katowicach. Artystka wejdzie w dialog z kulturą amerykańską, ale także tradycjami Azji Wschodniej, z której pochodzą jej przodkowie.


Jen Shyu na co dzień współpracuje z takimi muzykami jak Nicole Mitchell, Anthony Braxton, Wadada Leo Smith, Steve Coleman, Vijay Iyer, Bobby Previte, Chris Potter, Michael Formanek, jednak jej zakres działalności sięga daleko poza aktywność artystyczną. W Katowicach zobaczymy ją w roli gospodyni spotkania z kolektywem śpiewaczym Kuczeryki, w wyjątkowym duecie z gitarzystą, improwizatorem i filozofem Rafałem Mazurem, a także w akcji zupełnie niemuzycznej, czyli podczas otwartych warsztatów z zakresu American skating, które poprowadzi z Arnavem Shahem, topowym nowojorskim łyżworolkarzem.


Finałem rezydencji będzie solowy koncert performatywny „Zero Grasses: Ritual for the Losses”, który jest elegią o stracie ojca, ale także przywracaniem głosu marginalizowanych kobiet. Spektakl odbywa się w pięciu językach: angielskim i czterech językach azjatyckich. Artystka gra w nim na tak wyjątkowych instrumentach jak biwa japońska i lutnia księżycowa. To także najbardziej otwarty punkt rezydencji – na koncert perfromatywny 4 października w sali Miasta Ogrodów można się wybrać za darmo. Wystarczy zarezerwować sobie wejściówkę.

 

Program rezydencji artystycznej Katowice JazzArt Festivalu realizowany dzięki wsparciu Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

 

 

Jen Shyu [US]
徐秋雁
Zero Grasses
29.09 – 4.10.2021 / Katowice Miasto Ogrodów

 

29.09

potluck z Kuczerykami [impreza zamknięta]
You Are Everything
From the Thought to its Holistic Expression in Improvisation
- prowadzenie: Jen Shyu
- godz. 18.00 / Strefa Centralna

 

1.10

warsztaty
Freestyle Slalom Skating and Jazz
Theory, Application, and Interplay in Improvisation
- prowadzenie: Jen Shyu i Arnava Shah aka „Sonic”
- godz. 18.00 / hol KMO (IV piętro)
Uwaga. Warsztaty prowadzone w języku angielskim
Warsztaty skierowane do muzyków. W programie uniwersalne teorie improwizacji i praktyczne ćwiczenia, które pomogą uczestnikom rozwinąć improwizację we własnych praktykach artystycznych. Jen i Sonic pokażą na czym może polegać wzajemne oddziaływanie tak pozornie różnych praktyk artystycznych jak muzyka improwizowana i free skating. Pokażą jak połączenie różnych sposobów ekspresji (dźwięk, obraz i ruch) może fundować nowy rodzaj myślenia i wiedzy.
Udział bezpłatny, obowiązkowe zapisy: 032 609 03 32, rezerwacje@miasto-ogrodow.eu

 

3.10

sesje nagraniowe
instrumentalna improwizacja do kompozycji Vibrating with a grass
- współpraca: Jen Shyu i Rafał Mazur
- godz. 10.00 – 13.00 / sala 105 [zamknięte nagranie]

 

Katowicki Radar Muzyczny: „Let’s talk about grass”
- współpraca: Jen Shyu i Rafał Mazur
- godz. 16.00 – 19.00 / sala 211

 

4.10

koncert performatywny
Zero Grasses: Ritual for the Losses
Jen Shyu – fortepian, taniec, śpiew, słowo, lutnia księżycowa, biwa japońska
- godz. 19.30 / sala koncertowa Miasta Ogrodów
- bezpłatne wejściówki: 032 609 03 32, rezerwacje@miasto-ogrodow.eu

 


Jen Shyu [US]
Multiinstrumentalistka, kompozytorka, performerka, tancerka i śpiewaczka. Słowem: artystka totalna. Należy do grona akademickiego programu Fulbrighta i mówi w 10 językach. Jest stypendystką Fundacji Guggenheima, fundacji United States Artists oraz artystką Steinwaya. Współzałożycielka platformy Mutual Mentorship for Musicians, laureatka m.in. nagrody Fundacji im. Dorisa Duke’a. Jej płyta „Song of Silver Geese” została doceniona jako jeden z Najlepszych Albumów 2017 roku przez dziennik New York Times. Jej trzecia solowa płyta „Zero Grasses” powstała w ramach cyklu John Zorn „The Stone Commissioning Series”, ukazała się tuż przed pandemią. Współpracuje z nowojorską wytwórnią Pi Recordings.

 

Arnav Shah aka „Sonic” [US]
Nowojorski instruktor skatingu, specjalizujący się w rolkarstwie miejskim, ultradystansowym, slalomie szybkościowym, freestyle’owym i nie tylko. Arnav prowadził warsztaty na Kubie, rywalizował w Europie, jeździł ulicami wielu wielkich miast zachodniego świata i dwukrotnie przejechał na rolkach ponad 800 km.


Rafał Mazur [PL]
Muzyk, filozof, eseista. Założyciel Improvisers Ensemble – pierwszego krakowskiego zespołu muzyki swobodnie improwizowanej, studia improwizacji ImproArt oraz współzałożycielem Instytutu Intuicji - projektu poświęconego improwizacji intuicyjnej w Krakowie. Wykonywał muzykę jazzową i improwizowaną w klubach i festiwalach w całej Europie, a także w Chinach, Korei Południowej i Japonii. Gra na akustycznej gitarze basowej zbudowanej na własne zamówienie. Szczególne miejsce w jego działalności zajmuje projekt „Wandering the Sound”, w którym Mazur łączy działalność filozoficzną i muzyczną.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz