„Jerzy Moskal... na dobry początek” w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego

Z początkiem maja zakończyła się przeprowadzka Centrum Scenografii Polskiej do nowej siedziby Muzeum Śląskiego. Pierwsza wystawa w nowych wnętrzach prezentuje wyjątkowy dorobek twórcy centrum – Jerzego Moskala.
image fot. materiały organizatora

Trwający od połowy marca proces rozpoczął się inwentaryzacją zgromadzonych od 1986 roku ponad dwunastu tysięcy autorskich projektów scenograficznych, rysunków, lalek, makiet, kostiumów, obrazów oraz prac przekazanych przez 121 artystów. Poza dziełami wybitnych polskich scenografów do magazynów w budynku głównym pod nadzorem konserwatorskim została przeniesiona dokumentacja teatralna w postaci programów, plakatów, afiszy, korespondencji, rękopisów i innych pamiątek, związanych z powstawaniem i realizacją spektakli.

 

Część eksponatów można oglądać od 17 maja na wystawie „Jerzy Moskal… na dobry początek” prezentującej projekty, kolaże, makiety, plakaty oraz inne obiekty przestrzenne, które odzwierciedlają wielobarwną panoramę życia i artystycznej osobowości twórcy Centrum Scenografii Polskiej. Ekspozycja udostępniona jest do końca maja w budynku dawnego magazynu odzieży, gdzie oprócz przestrzeni wystaw czasowych znajdują się także biura i pracownie instytucji.

 

Jerzy Moskal – scenograf teatralny i filmowy, plastyk, innowator w zakresie nowoczesnej ekspozycji muzealnej i wystawiennictwa. Z urodzenia drohobyczanin, z wyboru mieszkaniec Katowic. Twórca unikatowej w skali kraju placówki muzealnej – Centrum Scenografii Polskiej. Przygodę ze scenografią zaczął w 1957 roku w telewizji katowickiej, gdzie z przerwami pracował do lat siedemdziesiątych. W teatrze zawodowym zadebiutował „Zmartwychwstaniem” w 1968 roku w Teatrze Śląskim, w reżyserii Lidii Zamkow. Posługiwał się symbolem, skrótem, kolażem. Lubił szybkie zmiany dekoracji, co wymuszało mobilność jej elementów. Inscenizował chętnie romantyków i Szekspira. Wybrane, wielokrotnie nagradzane tytuły prezentujemy właśnie na tej wystawie. Projekty do „Anny Kareniny” Lwa Tołstoja sąsiadują ze „Sławną historią o Troilusie i Kresydzie”, „Zmartwychwstanie” z „Czekając na Godota” Becketta.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz