John Zorn i Przyjaciele. Maraton koncertowy w ramach Biennale Industrii 2019

Sercem pierwszej edycji festiwalu Biennale Industrii będzie wyjątkowy maraton Johna Zorna, który wraz z zaprzyjaźnionymi artystami przygotował program muzyczny z myślą o przestrzeniach Muzeum Śląskiego. Artysta wraz z dwudziestoosobową grupą muzyków wystąpi w Katowicach z wielogodzinnym maratonem koncertowym w sobotę, 28 września.
image

Opierając się na doświadczeniach związanych z muzyką klasyczną, jazzem, rockiem, hardcore punkiem, muzyką klezmerską, muzyką filmową, muzyką do filmów rysunkowych, muzyką popularną, muzyką świata i improwizacjami, John Zorn stworzył kontrowersyjne i ikoniczne dzieła, których nie da się przyporządkować do kategorii akademickich. Zyskał wielkie uznanie w obrębie swojej społeczności i poza nią dzięki temu, że podąża własną drogą, nie zgadza się na kompromisy, zgromadził wokół siebie spore grono współpracowników i sympatyków z całego świata, często z nieoczekiwanych miejsc.

 

Zorn urodził się w 1953 roku i wychował w Nowym Jorku, od 1975 roku jest kluczową postacią nowojorskiej sceny muzycznej, angażując różnych kreatywnych muzyków w rozmaite formaty kompozycyjne. Jest niestrudzonym w swojej pracy i bardzo płodnym artystą: skomponował sześć kwartetów smyczkowych, muzykę wokalną, muzykę kameralną, opery, utwory symfoniczne i taneczne, wydał ponad 100 płyt sygnowanych własnym nazwiskiem, przewodził dziesiątkom zespołów (Naked City, The Dreamers, Moonchild, Painkiller) i komponował dla nich muzykę, współpracował przy ponad 50 filmach i napisał ponad 600 melodii do swojego popularnego projektu Masada. Jego twórczość jest zróżnicowana i niezwykle eklektyczna, inspirowana sztuką, literaturą, filmem, teatrem, filozofią, alchemią i mistycyzmem oraz muzyką.

 

Oprócz tego, że komponuje, nagrywa i występuje, Zorn jest działaczem społecznym, a przy tym niestrudzonym orędownikiem muzyki eksperymentalnej, filmu, sztuki, poezji i teatru, organizuje festiwale, nagrania i koncerty i pomaga tworzyć nowe lokalizacje i możliwości organizacji występów. W 1995 roku założył wytwórnię muzyczną Tzadik (która wydała ponad 700 nagrań muzyki nowoczesnej i eksperymentalnej); prowadzi przestrzeń sceniczną w East Village – The Stone (na której od 2005 roku zorganizowano ponad 5000 koncertów i 60 warsztatów muzycznych), a także zredagował i wydał siedem tomów o muzyce napisanych przez muzyków pt. Arcana. Otrzymał liczne wyróżnienia, w tym nagrodę Krajowej Fundacji na rzecz Kultury Żydowskiej za wybitne osiągnięcia kulturalne (Cultural Achievement Award) oraz Nagrodę im. Williama Schumana za kompozycję przyznaną przez Uniwersytet Columbia. Został uhonorowany miejscem w Alei Sław Long Island przez Lou Reeda w 2010 roku, jest także stypendystą MacArthura. Otrzymał doktoraty honoris causa na Uniwersytecie w Gandawie, SUNY Purchase i New England Conservatory.

 

I część:

 

11.00 / EVENT 1 / przestrzeń przy wystawie Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości

ENCOMIA

Steve Gosling

THE HIEROPHANT

Brian Marsella

Trevor Dunn

Kenny Wollesen

 

12.00 / EVENT 2 / w przestrzeni Galerii sztuki polskiej 1800-1945

OUROBOROS

Mike Nicolas

Jay Campbell

AS ABOVE SO BELOW

Mike Nicolas

FREUD

Chris Otto

Mike Nicolas

Jay Campbell

 

13.00 / EVENT 3 / w przestrzeni Galerii sztuki polskiej po 1945 roku

HOCKEY

John Zorn

Sae Hashimoto

Mike Nicolas

 

II część:

 

14.00 / EVENT 4 / w przestrzeni Galerii plastyki nieprofesjonalnej

MIDSUMMER MOONS and BAGATELLES

Julian Lage

Gyan Riley

 

15.00 / EVENT 5 / przestrzeń przy wystawie Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości

Rμν-½gμνR= 8πΤμν

Sae Hashimoto

Chris Otto

Austin Wulliman

John Pickford Richards

Jay Campbell

 

16.00 / EVENT 6 / w przestrzeni Galerii śląskiej sztuki sakralnej

BOOK OF THE ANGEL AMALIEL

00 0 00 THE SECRET GROWING

Rachel Calloway

Kirsten Sollek

Sarah Brailey

Eliza Bagg

Elizabeth Bates

 

III część:

 

17.00 / EVENT 7 / w przestrzeni Galerii sztuki polskiej po 1945 roku

BAGATELLES

Mike Nicolas

Erik Friedlander

18.00 / EVENT 8 / przestrzeń przy wystawie Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości

NAKED LUNCH

Sae Hashimoto

Trevor Dunn

Ches Smith

 

19.00 / EVENT 9 / w przestrzeni wystawy Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów

THE ALCHEMIST

Jack Quartet

Chris Otto

Austin Wulliman

John Pickford Richards

Jay Campbell

 

 

 

 


 

Muzeum Śląskie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz