150-lecie Miasta Katowice. Muzyczne dedykacje naszemu Miastu

W piątek, 22 maja o godz.18.00 w Miejskim Domu Kultury „Koszutka”, w koncercie dedykowanym Miastu Katowice z okazji jubileuszu 150-lecia wystąpi wspólnie z solistami Orkiestra Kameralna Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
image

Szczególną wymowę ma obecność w programie tego wieczoru utworów młodych, wyróżniających się kompozytorów Grzegorza Jurczyka, Marka Grucki i Wojciecha Michno, laureatów wielu konkursów, a wśród nich Konkursu Kompozytorskiego „Patri Patriae”, który już po raz drugi jako międzynarodowy zorganizowano w Katowicach w zeszłym roku.

 

Umiejętności orkiestrowe uczniów klas I i II Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach rozwijane są w małej orkiestrze symfonicznej, prowadzonej od początku jej istnienia (rok szkolny 1972/73) przez Felicję Bieganek. Z zespołem tym pracują pod jej kierunkiem uczniowie fakultatywnej klasy dyrygowania na cotygodniowych próbach. Pod dyrekcją najbardziej utalentowanych uczniów orkiestra kameralna występuje tradycyjnie co roku na koncertach szkolnych. Prezentuje się także w salach koncertowych Filharmonii Śląskiej, NOSPR, sali Kameralnej Centrum Kultury Katowice im. K. Bochenek oraz na koncertach letnich w Parku im. Tadeusza Kościuszki, a także w katowickich świątyniach. Tym razem zespołem będzie dyrygował Jan Stańczyk, który jest absolwentem ZPSM im. W. Kilara w Katowicach, gdzie rozpoczął naukę dyrygowania po kierunkiem Felicji Bieganek. Obecnie jest studentem dyrygentury symfoniczno-operowej w klasie prof. Mirosława Błaszczyka w katowickiej Akademii Muzycznej. Solistami koncertu będą wyróżniający się uczniowie Szkoły (Szymon Szopa, Natalia Tumasz – wiolonczele, Michał Orlik – skrzypce), którzy mogą poszczycić się już wieloma nagrodami konkursowymi oraz gitarzysta Błażej Sudnikowicz, kształcący się w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie dra Marcina Dylli, laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych.

 

Program koncertu:

 

Antonio Vivaldi – Concerto per 2 Violoncelli ed Archi in sol minore RV531

Tomaso Vitali – Ciaccona na skrzypce solo, organy i orkiestrę kameralną (instr. Ottorino Respighi)

Grzegorz Jurczyk – Bezsenności na gitarę solo (2014), prawykonanie

Aleksander Tansman – Suite in modo polonico” na gitarę solo (1962)

Marek Grucka – Attimo na 2 klarnety i smyczki (2015), prawykonanie

Wojciech Michno – 3 Preludia na orkiestrę smyczkową (2015), prawykonanie

Andrzej Koszewski – Concerto grosso all'antica per archi (1947), Adagio, Finale. Adagio. Allegro

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz