200 tysięcy złotych na muzyczne projekty – startują Muzykogranty

Nawet na 25 tys. zł mogą liczyć artyści lub organizacje, które zgłoszą ciekawy projekt muzyczny do programu Muzykogranty. W czasie pandemii ten popularny projekt instytucji Katowice Miasto Ogrodów służący rozwojowi środowiska muzycznego ma też bardziej pomocowy charakter.
image

Głównym celem Muzykograntów jest wspieranie projektów o charakterze non-profit, wpisujących się w ideę Miast Kreatywnych UNESCO. Wnioski zgłaszać mogą osoby fizyczne, organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy. Pomysły muszą mieć charakter muzyczny lub dotyczyć edukacji w zakresie muzyki i być kierowany do mieszkańców Katowic.

 

Katowice jako Miasto Kreatywne UNESCO w dziedzinie muzyki czuje się odpowiedzialne za swoich twórców. W zeszłym roku wsparliśmy ich kierując pół miliona złotych na programy pomocowe, w tym na konkurs Lokata w kulturę. Pandemia nas nie opuszcza i artyści wciąż mają ograniczone możliwości realizacji swoich planów. Liczę, że uruchomiony teraz przez instytucję Katowice Miasto Ogrodów program Muzykograntów będzie istotnym bodźcem dla muzycznych sektorów kreatywnych Katowic i pomoże im przetrwać ten trudny czas – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.


Właśnie dlatego po raz pierwszy w Muzykograntach artyści mogą również wnioskować w budżetach projektów o honoraria dla siebie (maksymalnie do wysokości 25% budżetu). Wnioskować można nawet o wsparcie projektów w kwocie 25 tys. zł brutto. Miasto Ogrodów przeznaczyło na Muzykogranty 200 000 zł. Szczególnie preferowani będą artyści lub organizacje pozarządowe lub firmy z Katowic. Przy ocenie wniosków mogą liczyć na dodatkowe punkty.

 

Projekty zgłaszane do Muzykograntów można zrealizować do grudnia tego roku. Zdajemy sobie sprawę, że trudno przewidzieć, jak długo będą obowiązywały obostrzenia związane z pandemią, dlatego zachęcamy, aby przy tworzeniu projektów wziąć pod uwagę możliwość ich prezentacji także zdalnie, np. w Internecie – mówi Łukasz Kałębasiak, zastępca dyrektora ds. programowych Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek.


Pierwsza edycja Muzykograntów zrealizowana została w 2016 r. i była odpowiedzią na otrzymany w grudniu 2015 przez Katowice tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Do tej pory w ramach programu zrealizowane zostały m.in. warsztaty, festiwale, potańcówki, koncerty oraz wydania płyt. Jednym z najbardziej widowiskowych realizacji w ramach Muzykograntów był tzw. Tunel Muzyczny w przejściu podziemnym między ul. Wojewódzką i Mariacką Tylną.


Wnioski można składać do 7 maja. Na stronie wsparcie.miastoogrodow.eu pobrać można formularz wniosku oraz zapoznać się z regulaminem konkursu.


Katowice Miasto Ogrodów uruchomi wkrótce również projekt Mikrograntów dla organizacji pozarządowych działających w sektorze kultury oraz Teatrogranty dla katowickich teatrów niezależnych.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz