3. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars Independent

W ramach sekcji „Grasz?” zbliżającego się festiwalu  Ars Independent, który rozpocznie się 20 września w Katowicach, odbędzie się przegląd machinim, czyli filmów animowanych powstałych w oparciu o silniki graficzne z gier wideo.
image

Machinimy są dowodem na to, że do tworzenia kina nie trzeba koniecznie kamery, planu zdjęciowego, aktorów ani zespołu animatorów. Widzowie obejrzą zarówno komedie, jak i dramaty, fantastykę, kino akcji, ale także dzieła eksperymentujące z formą. Duża część przedstawianych filmów była wielokrotnie nagradzana na festiwalach machinimy i animacji, a niektóre, jak „Red vs. Blue”, produkowane są już od dekady.

 

Każdy znajdzie coś dla siebie. Zobaczymy wirtualne instalacje (Tutsy’ego Navarathny i Hypatii Pickens stworzone w wirtualnej rzeczywistości „Second Life”), dramat („The Monad”), zjadliwą satyrę („Cops: Skyrim”), absurd („Poonikins The Magic Warrior Driver”), a nawet dokument („Molotov Alva and His Search For The Creator” Douglasa Gayetona, współpracownika Williama Gibsona). Nie zabraknie też reprezentanta polskiego środowiska twórców machinim – Andrzeja Kozłowskiego z jego „Apocalypsis Ex Machina”.

 

W osobnych pokazach odbędą się pokazy machinim pełnometrażowych, bo gry to także przestrzeń dla dojrzałego kina. Dowodem będzie choćby długometrażowy kryminał „The Trashmaster” Mathieu Weschlera oparty na słynnym „Grand Theft Auto IV” oraz trylogia science-fiction „Clear Skies” Iana Chisholma zbudowana w światach „EVE Online” i „Half Life 2”.

 

Podczas przeglądu machinim będziemy również mogli dowiedzieć się czegoś o samej formie i procesie twórczym na spotkaniu z Rossem Scottem – autorem kultowej serii machinim „Freeman’s Mind” oraz surrealistycznego krótkiego metrażu „Stranger In Need”.

 

3. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars Independent potrwa od 20 do 29 września. To dziesięć dni festiwalowych, ponad sto projekcji w czterech salach kinowych, koncerty, spotkania i wydarzenia towarzyszące.

 

Głównym punktem programu będą dwa konkursy, w których twórcy debiutów i filmów drugich powalczą o tytuł i statuetkę Czarnego Konia oraz Czarnego Konia Animacji. Ponadto zaprezentowane zostaną retrospektywa uznanej na świecie łotewskiej reżyserki Laili Pakalniny, rozbudowana „Sekcja animacji”, przegląd niezależnego kina japońskiego w sekcji „Japan Independent”,  najlepsze dokumenty muzyczne (sekcja „Głośniej”) oraz „Dokumenty” o twórcach. Repertuar filmowy uzupełni Scena Muzyczna Ars Independent oraz sekcja „Grasz?” poświęcona niezależnym grom wideo.


Karnety w cenie 90 zł i 80 zł (ulgowe) można nabyć w punktach sprzedaży Ticketportal oraz na stronie internetowej www.ticketportal.pl.

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz