Absolut jest zawsze poszukiwaniem. „Abstrakcja: Marcin Pawłowski, tekst: Bartłomiej Majzel” – wystawa II w ramach projektu „Pola widzenia książki – pomosty”

Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej zaprasza do 30 sierpnia do Galerii Intymnej na drugą wystawę w ramach projektu „Pola widzenia książki – pomosty”.
image Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, fot. materiały organizatora

 

Cykl wystaw realizowany w ramach projektu „Pola widzenia książki – pomosty” będzie pokazywać styk autorskiej wypowiedzi w dwóch językach: wizualnym i literackim. Wystawy będą odwróceniem procesu ilustrowania – tu dzieło plastyczne będzie inspiracją dla literatury, a nie odwrotnie. Literatura będzie końcowym elementem działania, celem i najważniejszym aspektem projektu. Zaproszeni poeci, prozaicy i eseiści stworzą autorskie teksty w odwołaniu do prac tworzonych w różnych formach sztuki.

 

Na wystawie zaprezentowany zostanie cykl wielkoformatowych obrazów geometrycznych Marcina Pawłowskiego, skontrastowanych z esejem poetyckim Bartłomieja Majzla, śląskiego poety, pisarza, eseisty i dziennikarza. Pokaz dwóch artystów pozwoli zestawić rzeczy znajdujące się na dwóch biegunach twórczości: wyrazistą, odważną abstrakcję i delikatną, miękką i realistyczną poezję. Połączenie będzie stanowiło pomost między kontrastowymi pojęciami, który wywoła dyskusję dotyczącą ABSOLUTU.
W ramach pokazu odbędą się spotkanie realizowane w ramach cyklu POMOSTY WARTOŚCI, prowadzone przez Bartłomieja Majzla pt. ABSOLUT jest zawsze poszukiwaniem.

 

 

 

Marcin Pawłowski – urodził się w 1954 roku w Krakowie. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – pracę dyplomową zrealizował w Pracowni Wklęsłodruku pod kierunkiem prof. Andrzeja Pietscha w 1980 r. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Aktualnie jest zatrudniony w Instytucie Grafiki i Wzornictwa na stanowisku profesora uczelni. Zajmuje się twórczością w zakresie szeroko rozumianego rysunku i grafiki warsztatowej; w dorobku ma również realizacje w przestrzeni zastanej, tworzy obiekty, zajmuje się fotografią. Bierze udział w krajowych i zagranicznych wystawach zbiorowych, grupowych i konkursach. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

 

Bartłomiej Majzel – urodził się w 1974 roku. Poeta, dziennikarz i podróżnik (podróżował m.in. po Ghanie, Togo, Beninie, Etiopii, Mongolii, Rosji, Indiach, Bangladeszu, Algierii, Syrii, Jordanii, Maroku, Tajlandii, Laosie, Kambodży, Wietnamie, Birmie, Iranie, RPA, Lesotho, Indonezji, Sri Lance i innych). Autor 5 książek poetyckich: „Robaczywość” (Bydgoszcz, 1997), „Bieg Zjazdowy” (Kraków, 2001), „Biała Afryka” (Wrocław, 2006), „Doba Hotelowa” (Wrocław 2009), „Terror” (Poznań, 2015).Współtwórca trupy poetyckiej NaDziko. W latach 1996-1999 był współredaktorem dodatku do Kwartalnika Opcje pt. „NaDziko”, gdzie był m.in autorem cyklu „Felietony bez zasłony”. Jego wiersze tłumaczone były na języki: angielski, walijski, arabski, niemiecki, szwedzki, słoweński, czeski, serbski, ukraiński, bułgarski i słowacki oraz zamieszczane w prasie i w antologiach w poszczególnych krajach. Reprezentował Polskę na wielu międzynarodowych festiwalach poezji i literatury m.in. Poesifestival w Goeteborgu, Festiwal poezji i wina w Medanie, Festiwal Zjawisk Osobnych w Karlowych Varach, Meridian Czernovitz Festival w Czerniowcach, North Wales International Festival w Bangor, Les Pintemps des Poetes w Luksemburgu i innych. W 2002 roku był nominowany do Paszportu Polityki za najlepszą książkę roku 2001. W 2003 roku otrzymał we Wrocławiu Nagrodę Literacką Czterech Kolumn za przekraczanie horyzontów w sztuce. Jest autorem radiowych reportaży, programów podróżniczych, felietonów oraz cyklicznej audycji muzycznej w Radiu eM – „Karawana”. Współpracuje z Radiową Dwójką. Przez wiele lat był współorganizatorem Festiwalu Ars Cameralis. Obecnie w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu tworzy "Przestrzeń Słowa" - międzynarodowy, interdyscyplinarny cykl festiwalowy, którego pierwsza edycja odbywa się w roku 2021.

 

 

 

 

 

 


Biblioteka Śląska jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

 

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz