Akademia wideo-artu

Taśma wideo, płyta CD, DVD, wreszcie twarde dyski – narzędzia zapisu wideo-artów cały czas ulegają modyfikacji, ale wideo na stałe weszło już do kanonu polskiej sztuki współczesnej. Od kwietnia w Muzeum Śląskim zobaczymy dzieła znanych i cenionych twórców tego gatunku. Towarzyszyć im będą spotkania z autorami oraz znawcami tematu, którzy przybliżą  specyfikę tej dziedziny sztuki.
image Zbignew Libera, Jak tresuje się dziewczynki, 1987, VHS, 16'46''

Sztuka wideo, mająca początki w latach 60. ubiegłego wieku, w Polsce zaczęła się rozwijać dzięki artystom łódzkim, zafascynowanym filmem i eksperymentami z nowymi mediami. Swoje osiągnięcia zaprezentowali po raz pierwszy w formie instalacji w 1973 w Muzeum Sztuki w Łodzi. Od lat 80. wideo-art rozwija się, dynamicznie tworząc samodzielną dziedzinę twórczości, równorzędną z tradycyjnymi technikami wizualnymi.

 

Tegoroczne pokazy wideo-artów w przestrzeni „Galerii sztuki polskiej po 1945 roku” nawiązują do trwającej obecnie wystawy „Z głębi. Artyści Muzeum Śląskiemu”. Pięciu wybranych twórców na kolejnych spotkaniach opowie o swojej pracy, przybliży specyfikę tej dziedziny sztuki, powszechnie już dzisiaj znanej, jednak często trudnej w odbiorze, nieraz kontrowersyjnej w treści i formie.

 

„Z mojego okna” 1978/1999 –  spotkanie z Józefem Robakowskim

5 kwietnia / godz. 17.00 / Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 / wstęp wolny

prowadzenie: Joanna Szeligowska-Farquhar

 

„Jak tresuje się dziewczynki” 1987 – spotkanie ze Zbigniewem Liberą

7 czerwca / godz. 17.00 / Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 / wstęp wolny

prowadzenie: Joanna Szeligowska-Farquhar

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz