Barbórka w Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie zaprasza 4 grudnia na szereg wydarzeń związanych ze świętem górników.
image fragment obrazu „Jest taki dzień”, Erwin Sówka, 2008, olej, płótno, wł. Muzeum Śląskiego w Katowicach, fot. materiały organizatora

4 grudnia to dzień, kiedy bardziej niż zwykle czujemy więź z historią i tradycją miejsca, w którym jesteśmy. Pragniemy przywołać wspomnienia kopalni Katowice, barbórkowego świętowania oraz złożyć serdeczne życzenia górnikom.

Z tej okazji zapraszamy na oprowadzania i warsztaty tematycznie związane ze Świętą Barbarą, górniczą tradycją i śląskimi obyczajami. O 11.00 zapraszamy na warsztaty plastyczne inspirowane postacią św. Barbary. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 6-9 lat wraz z opiekunami.

O 14.00 zachęcamy do udziału w oprowadzaniu kuratorskim na temat: Patronka i (nie)święta. Opowieść o Świętej Barbarze według malarzy nieprofesjonalnych. Oprowadzać będzie Sonia Wilk, kierownik Działu Plastyki Nieprofesjonalnej.
Aby uczcić szczególny charakter Dnia Górnika, przygotowaliśmy także specjalne atrakcje – koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej Katowice-Kleofas, który poprzedzi występ Muzealnego Chóru Społecznego. W części muzycznej obchodów będą mogli Państwo usłyszeć wyjątkową wiązankę okolicznościowych melodii górniczych. O 14.45 zapraszamy wszystkich chętnych do ogólnodostępnego holu budynku głównego na piętnastominutowy występ chóru, a następnie o 15.05 na godzinny koncert orkiestry.

Świąteczny dzień będzie też idealną okazją do zwiedzenia wystaw naszego muzeum. Zapraszamy na oprowadzanie po wystawach stałych ścieżką ,,Skond my som” o 11.00 i 16.00 oraz po terenie zewnętrznym muzeum ścieżką ,,Byzuch u Ferdynanda” o 12.30.

 

program:

11.00 – Bardzo młoda pracownia / warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 lat
11.00 i 16.00 – „Skond my som?” / zwiedzanie muzeum z przewodnikiem
12.30 – „Byzuch u Ferdynanda” / zwiedzanie muzeum z przewodnikiem
14.00 – Patronka i (nie)święta. Opowieść o św. Barbarze według malarzy nieprofesjonalnych / oprowadzanie autorskie
14.45 – koncert Muzealnego Chóru Społecznego
15.05 – koncert Orkiestry Dętej Katowice-Kleofas

 

 

 

__________________________________________________________________________________________

 

 

Muzeum Śląskie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz