„Człowiek jako najwyższa wartość i źródło formy” – finisaż wystawy Józefa Szajny

Sztuka Szajny to protest przeciwko pogardzie, wojnie i totalitaryzmom - w obecnej sytuacji geopolitycznej świata uruchamia kolejne konteksty, nabiera nowych znaczeń. Jeszcze tylko kilkanaście dni potrwa wystawa Józefa Szajny w Centrum Scenografii Polskiej.Finisaż wystawy Józefa Szajny w ramach cyklu „Kanon i remix przestrzeni polskiego teatru XX i XXI w.” odbędzie się w Centrum Scenografii Polskiej 26 lutego o godz. 17.00.    
image

Zmieniły się kryteria pojmowania świata, zaś kategorie estetyczne obowiązujące jeszcze na początku XX wieku – stały się anachroniczne. Szajna poszukiwał nowych środków wyrazu, jego sztuka jest wyrazem krzyku, wyrasta z osobistych doświadczeń artysty, które nabierają uniwersalnego wymiaru. Jak powiedział artysta: „Człowiek nie jest wolny od lęku. Więc sięgam w swojej sztuce po symbole, po znaki przedmiotów, aby stała się ta sztuka uniwersalna, w każdym czasie i w każdej kulturze zrozumiana”. Kompozycje Szajny nie są piękne, one poruszają, wpływają na emocje. Są nie tylko pouczeniem, ale przede wszystkim odbiciem niepokojów i dręczących pytań, które stawia sobie człowiek.

 

Finisaż wystawy rozpocznie się o godzinie 17.00 wykładem przybliżającym twórczość Józefa Szajny, który wygłosi dr Bożena Kowalska – historyk, krytyk i teoretyk sztuki, autorka monografii Romana Opałki, Jana Berdyszaka, Wojciecha Fangora i innych polskich artystów awangardowych. Po wykładzie zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie. O jej koncepcji oraz prezentowanych dziełach opowiedzą: Jolanta Niedoba z Muzeum Śląskiego oraz Łukasz Szajna – malarz, grafik, autor aranżacji przestrzeni wystawy, a prywatnie syn artysty.

 

Wystawa  Józefa Szajny doskonale oddaje sens słów zawartych w jednym z manifestów artysty: Sztuka jest rzeczą ludzi, a człowiek podmiotem, nie przedmiotem świata”.

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz