Drzeworyt ludowy – zaginiona sztuka?

Do 15 sierpnia w budynku Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach oglądać można wystawę „Drzeworyt ludowy – zaginiona sztuka?”.
image

Drzeworyt ludowy jest mało znaną i rzadko prezentowaną dziedziną sztuki ludowej. Popularny był w XVIII i XIX wieku, ale pod koniec XIX wieku stał się sztuką zaginioną. Na szczęście już w XIX wieku pojawiły się pierwsze jego kolekcje, a na początku XX wieku zainteresowali się nim znawcy i miłośnicy sztuki ludowej, artyści profesjonalni, powstały pierwsze opracowania naukowe.

 

Podejmowano także próby reaktywacji drzeworytu ludowego. Na przełomie lat 20. I 30. XX wieku za namową Emila Zegadłowicza tworzył je Jędrzej Wowro. W latach 70. XX wieku z inspiracji bibliofila i kolekcjonera sztuki ludowej Kacpra Świerzowskiego – Piotr Dyburski z Grobli. Nie przyczyniło się to jednak do odrodzenia tej sztuki. Czy pojawiający się współcześnie twórcy dają nadzieję na powrót do tej sztuki tworzenia ludowych drzeworytów?

 

Wystawa prezentuje drzeworyty i klocki drzeworytnicze z XVIII, XIX oraz z początku XX wieku. Pokazuje efekty zainteresowań tą dziedziną sztuki ludowej. Prezentuje także współczesne przykłady jej reaktywacji – grafiki Antoniego Toborowicza oraz Włodzimierza Ostoji-Lniskiego. Przybliża widzowi ciekawą i mało znaną dziedzinę sztuki ludowej.

 

Obiekty na wystawie pochodzą z kolekcji: Muzeum Częstochowskiego, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni, Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

 

Na wystawie prezentowany jest film Polski drzeworyt ludowy z 1970 roku w reżyserii Grzegorza Dubowskiego, zrealizowany przez Wytwornię Filmów Oświatowych w Łodzi.

Wystawie towarzyszą pieśni o świętych nagrane w Katowicach w 2020 roku w ramach autorskiego projektu Igi Fedak Święci w tradycji polskiej, zrealizowanego w ramach projektu stypendialnego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – Kultura w sieci. Teksty pieśni pochodzą ze Śpiewnika kościelnego z 1838 roku, wydanego w Krakowie przez ks. Michała Marcina Mioduszewskiego.

 

„Drzeworyt ludowy – zaginiona sztuka?”

kuratorka: Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko

aranżacja plastyczna: Krystian Banik

14.05.2021 – 15.08.2021

Muzeum Śląskie w Katowicach

budynek Centrum Scenografii Polskiej

 

 

__________________________________________________________________________________________

 

 

Muzeum Śląskie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz