„Exodus” – artyści zespołu Śląsk w podróży od tradycji do współczesności

27 kwietnia w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się premiera spektaklu tanecznego „Exodus”, w wykonaniu artystów baletu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.
image

Choreografię do muzyki Wojciecha Kilara przygotował Michaił Zubkov – pedagog i choreograf Zespołu „Śląsk”. To widowisko oparte na stylistyce tańca współczesnego i ludowego z jednoczesnym wykorzystaniem elementów charakterystycznych dla teatru dramatycznego. Całość wyreżyserował Paweł Szumiec. Spektakl jest koprodukcją Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk i Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie.

 

Spektakl taneczny w wykonaniu artystów baletu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk do muzyki Wojciecha Kilara, składa się z dwóch części: „Preludium” oraz tytułowego „Exodusu”. To widowisko oparte na stylistyce tańca współczesnego i ludowego z jednoczesnym wykorzystaniem elementów charakterystycznych dla teatru dramatycznego. Szesnastu artystów tańcząc do muzyki Wojciecha Kilara, w scenografii z wykorzystaniem elementów sztuk wizualnych, łączy się w plastycznych obrazach opowiadających o podróży człowieka przez życie. Twórcy spektaklu, opierając się na emocjach zawartych w muzyce Wojciecha Kilara ukazują życie jako drogę w pogoni za szczęściem, zaspokojeniem własnych pragnień, poszukiwaniem drugiego człowieka i budowaniem z nim właściwych relacji.

 

Choreografia „Preludium” obrazuje drogę kobiety od momentu jej młodzieńczych pragnień do uzyskania pełnej dojrzałości, zarówno emocjonalnej jak i fizycznej. W „Exodusie” z kolei choreograf pragnął pokazać istotę zjawiska, w którym każdy uczestnik masowej ucieczki lub podroży jest wystawiony na indywidualną próbę. Ta próba obnaża najgłębiej ukryte tajniki osobowości człowieka, zmusza do podejmowania własnych wyborów. Wciągnięty w wir dominacji masowej każdy radzi sobie samodzielnie. Tłem, swoistą scenografią dla tancerzy, jest multimedialna prezentacja zdjęć i krótkich filmów, których rolą jest podkreślenie wymowy tanecznej opowieści.

 

Projekt „Exodus” powstał w ramach koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz