Festiwal Katowice Kultura Natura / Instalacja muzyczna Agaty Zubel „Mother Lode I-III”

Instalacja muzyczna Agaty Zubel „Mother Lode I-III” prezentowana będzie w Muzeum Śląskim podczas trwania tegorocznej edycji Festiwalu Katowice Kultura Natura Ziemia.
image

Wykonawcy:

Orkiestra Muzyki Nowej (kier. art. Szymon Bywalec)
 

Program:

Instalacja muzyczna Agaty Zubel pt. „Mother Lode I-III”

 

W instalacji wykorzystane będą przestrzenie Muzeum Śląskiego: Maszynownia szybu Bartosz, Warsztat i Kuźnia oraz Galeria jednego dzieła. W każdym z tych miejsc przedstawiony zostanie krótki utwór muzyczny, który wykonają muzycy Orkiestry Muzyki Nowej. Każdemu z tych miejsc dedykowana została muzyka. Każde tych miejsc stanowiło inspirację do jej powstania.

 

„Naturą dźwięku jest „się rozprzestrzeniać”. O dziwo, naturą współczesnego człowieka jest dźwięk skupiać, opakowywać, niekiedy – w imię intymnego indywidualnego odbioru – chować. Wszystko podszyte jest jednak pewną iluzją, gdyż dźwięk żyje w zadanym kontekście akustycznym, a umieszczony w ścianach sali koncertowej (lub miejsca za taką uznanego) mnoży się przez emocje wykonawców i słuchaczy. Wchodząc pierwszy raz na teren oddanej sztuce śląskiej kopalni wiedziałam, że miejscu temu można powierzyć nowe dźwięki. Nowe, ale słyszane w kontekstach kopalnianych: maszyn, zaułków, korytarzy.

 

Tuba i skrzypce mogłyby nie przystawać do siebie niczym muzyka i węgiel, ale właściwie dlaczego? Takie duo uznałam za właściwe na początek spotkania w kopalni przekształconej w świątynię sztuki.


Troje perkusistów przy industrialnych maszynach wydobywa… (no właśnie – wydobywa!) muzykę.


Na koniec można „przejrzeć się” w owych kontekstach, by ostatecznie wyjść na górę, na powierzchnię.”

 

Agata Zubel

 

Wejściówki na instalację dostępne od 4 maja br. w kasie biletowej NOSPR. Ilość pobieranych wejściówek – do 10 na jedną osobę. Pomiędzy miejscami instalacji słuchaczy/odwiedzających oprowadzać będzie obsługa Muzeum Śląskiego.

 

Współorganizatorem Instalacji jest Muzeum Śląskie

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz