Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków

To będzie pierwszy w tym roku festiwal muzyczny z udziałem publiczności w Katowicach po pandemicznej przerwie. W podcieniach Miasta Ogrodów znów posłuchamy muzyki z całego świata.
image

Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków co roku sprowadzał do Katowic artystów z całego świata, reprezentantów sceny world music. Z festiwalowej sceny często rozbrzmiewała muzyka z basenu Morza Śródziemnego, ale i nie brakowało gości z bliższej nam części Europy – od Bałkanów po naszych najbliższych sąsiadów. Bywały edycje, których program wzbogacały zespoły z Wysp Zielonego Przylądka czy Kolumbii.
We wciąż jeszcze pandemicznym 2021 roku organizatorzy – Katowice Miasto Ogrodów – budując program festiwalu musieli sięgnąć bliżej. Dlatego jedynymi naprawdę zagranicznymi gośćmi będą muzycy węgierskiego zespołu Babra. Choć ich bazą jest Budapeszt, przywiozą ze sobą dźwięki ze znacznie rozleglejszego obszaru. Wraz z ich muzyką ruszymy w podróż wzdłuż Dunaju, na południe, przysłuchując się temu, jak brzmią teraz Bałkany. Babra dotrze do Katowic zresztą na kilka dni przed festiwalem, żeby na miejscu spotkać się i popracować ze znaną polską artystką. Efekty tej kolaboracji powinniśmy również usłyszeć pierwszego dnia festiwalu, w piąte 11 czerwca.
Drugi dzień rozpocznie się dźwiękami afrykańskiej kory, tradycyjnego instrumentu strunowego, na którym gra Gambijczyk Buba Badjie Kuyateh. Artysta od lat mieszka w Polsce i jest tu już dobrze znany. Ma na koncie nawet płytę ze Stanisławem Sojką, na marginesie – jest absolwentem katowickiej Akademii Muzycznej.
Z Afryki przeniesiemy się do Wielkopolski, której muzyczną tradycję zinterpretował niedawno saksofonista Michał Fetler. Tak powstał jego projekt Polmuz, w którym towarzyszy mu jeszcze kilku świetnych muzyków. Fetlera, podobnie jak Sojkę, również łączy z Katowicami Akademia. Pojawia się tu także często na koncertach.


Festiwal odbędzie się z zachowaniem obowiązujących obostrzeń. W podcieniach zmieści się ok. 150 słuchaczy, będą obowiązywały maseczki oraz zakaz jedzenia i picia.
Bilety na jeden wieczór: 15 zł (z Katowicką Kartą Mieszkańca) i 30 zł (normalny). Karnet na dwa wieczory: 25 zł (z Katowicką Kartą Mieszkańca) i 50 zł do kupienia na kupbilecik.pl oraz przed wydarzeniem (do wyczerpania puli miejsc).

 

11 czerwca, godz. 18.00


Babra (HU) i gość specjalny
Węgierski zespół z Budapesztu penetrujący na południe muzyczne tradycje występujące wzdłuż brzegów Dunaju. W Katowicach spotkają się na scenie z gościem specjalnym, przedstawicielem polskiej sceny folkowej.

Babra, fot. materiały organizatora


12 czerwca, godz. 18.00


Buba Badjie Kuyateh (WAG)
Mieszkający w Polsce, pochodzący z Gambii muzyk grający na tradycjej afrykańskim instrumencie kora, dalekim kuzynie harfy. Znany m.in. ze współpracy ze Stanisławem Sojką.

Buba Badjie Kuyateh, fot. materiały organizatora


Polmuz
Projekt znanego saksofonisty Michała Fetlera, w którym wraz z przyjaciółmi rekonstruuje dawną muzykę ludową z Wielkopolski.

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz